Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPOI-443/93/05/AP
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPOI-443/93/05/AP
Data
2005.04.29



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odszkodowania
tytuł prawny


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy wykazywania przez Spółdzielnię opłat uiszczanych przez osoby zajmujące lokal mieszkalny bez tytułu prawnego w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 16.02.2005r., data wpływu 21.02.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wykazywania przez Spółdzielnię opłat uiszczanych przez osoby zajmujące lokal mieszkalny bez tytułu prawnego w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę, jak wynika ze Statutu Spółdzielni, członek Spółdzielni może zostać wykluczony z grona członków, co w konsekwencji powoduje wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu oraz umowy zawartej z członkiem Spółdzielni w sprawie korzystania z lokalu mieszkalnego.

Były członek zajmuje lokal bez tytułu prawnego i do momentu opróżnienia lokalu obowiązany jest uiszczać co miesiąc odszkodowanie odpowiadające wysokości czynszu, zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 2001r., Nr 71, poz. 733 z późn. zmianami).

W związku z powyższym, Spółdzielnia wykazuje przedmiotowy czynsz w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle ww. przepisu ustawy o podatku od towarów i usług, pobieranie odszkodowania (w wysokości odpowiadającej wysokości czynszu) za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem i tym samym nie należy tej czynności ujmować w deklaracji VAT-7.

Kwoty otrzymane z tego tytułu nie stanowią również obrotu zdefiniowanego w art. 29 ust. 1 wspomnianej ustawy o podatku od towarów i usług, który reguluje, że obrotem jest kwota należna ze sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Przez sprzedaż zgodnie z art. 2 pkt 22 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się odpłatną dostawę towarów i usług, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Tym samym, otrzymane odszkodowanie nie stanowi ekwiwalentu za świadczone usługi, a jest rekompensatą za niemożność pobierania pożytków.

Niniejsze postanowienie – na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa – wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj