Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PDI/005/5/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/005/5/05
Data
2005.04.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości
środek trwały
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości będącej środkiem trwałym – wiąże podatnika ze złożonym wcześniej oświadczeniem w trybie art. 28 uopd od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 09.02.2005 r. (data stempla pocztowego: 10.02.2005 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnosząc zapytanie przedstawił Pan stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej od 16.07.1990 r.W dniu 14.03.2001 roku umową notarialną kupił Pan nieruchomość stanowiącą zabudowane pawilonem handlowo-wystawienniczym dwie działki. Nieruchomość ta została wprowadzona w majątek Pana firmy do ewidencji środków trwałych oraz była jako budynek niemieszkalny amortyzowana (stawka 2,5% rocznie). Po podziale geodezyjnym w/w działek – sprzedał Pan aktem notarialnym w dniu 12.12.2003 roku dwie nowo powstałe w ten sposób działki, wraz z znajdującym się na nich pawilonem handlowo-wystawienniczym.
W dniu 23.12.2003 roku złożył Pan oświadczenie w trybie art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż kwotę uzyskaną ze sprzedaży w/w nieruchomości przeznaczy Pan nie później niż w okresie 2 lat na wydatki określone w art. 21 ust 1 pkt 32 lit. a lub lit. e w/w ustawy.
Wątpliwości Pana dotyczą kwestii – czy w przypadku sprzedaży przedmiotowych nieruchomości wiąże Pana w/w oświadczenie złożone w dniu 23.12.2003 roku.
We wniosku zajął Pan stanowisko, iż oświadczenie o którym mowa wyżej nie posiada doniosłości prawnej i Pana nie wiąże, gdyż transakcja zbycia nieruchomości została opodatkowana na zasadach ogólnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego wynikające z art. 10 ust 1 pkt 8, art. 14 ust 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym w roku 2003.

W myśl art. 14 ust 2 pkt 1 tej ustawy – przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem przychodów z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jak wynika z powyższego przepisu ustawodawca na zasadzie wyjątku wyłączył wymienione niżej prawa majątkowe i nieruchomości z przychodów z działalności gospodarczej:
- prawo użytkowania wieczystego gruntu związanego z budynkiem lub lokalem mieszkalnym,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,a także odpłatne zbycie nieruchomości takich jak:
- budynek mieszkalny lub jego części,
- lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość,
- grunt związany z w/w budynkiem lub lokalemRozliczeniu w ramach działalności gospodarczej podlega natomiast odpłatne zbycie wykorzystywanych w tej działalności:
- nieruchomości innych niż wyżej wymienione, w tym gruntu (za wyjątkiem związanego z budynkiem lub lokalem mieszkalnym), - spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, prawa wieczystego użytkowania gruntu (za wyjątkiem związanego z budynkiem lub lokalem mieszkalnym),
przy czym dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych łączy się z pozostałymi dochodami z działalności gospodarczej bez względu na okres, jaki upłynął od ich nabycia czy wybudowania.

Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, iż sprzedana przez Pana w dniu 12.12.2003 roku nieruchomość miała wyłącznie charakter niemieszkalny – a zatem, na podstawie obowiązujących przepisów sprzedaż przedmiotowej nieruchomości stanowiła przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W tych warunkach przepisy art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie mają zastosowania.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj