Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDC / 415 / 28 / LUG / 05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDC / 415 / 28 / LUG / 05
Data
2005.05.12



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitał zapasowy
zysk zatrzymany
zyski osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy po stronie udziałowców powstaje dochód do opodatkowania w momencie przekazania zysku netto na kapitał (fundusz) zapasowy lub rezerwowy?Czy po stronie udziałowców powstaje przychód do opodatkowania w momencie rozwiązania kapitału (funduszu) zapasowego lub rezerwowego i przekazania go udziałowcom?


Z przytoczonego przez płatnika stanu faktycznego wynika, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wypracowała zysk netto w roku obrotowym stwierdzony sprawozdaniem finansowym. Zgromadzenie wspólników postanawia rozporządzić zyskiem netto tak, że jego część pokryje straty bilansowe z lat ubiegłych, zaś pozostała wartość przekazana zostanie na zasilenie kapitału (funduszu) zapasowego lub rezerwowego lub innych funduszy celowych. W związku z tym faktem u wnioskodawcy pojawiają się następujące pytania:
1) czy po stronie udziałowców powstaje przychód do opodatkowania w momencie przekazania zysku netto na kapitał (fundusz) zapasowy lub rezerwowy...
2) czy po stronie udziałowców powstaje przychód do opodatkowania w momencie rozwiązania kapitału (funduszu) zapasowego lub rezerwowego i przekazania udziałowcom...

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przekazanie zysku netto na kapitał zapasowy lub rezerwowy w odniesieniu do zagadnienia z punktu 1 nie powoduje powstania obowiązku podatkowego po stronie udziałowców spółki, a tym samym nie podlega opodatkowaniu na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast rozwiązanie kapitału zapasowego i rezerwowego oraz przekazanie tych kapitałów na mocy uchwały zgromadzenia wspólników udziałowcom, zgodnie z pytaniem 2, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części, w jakiej kapitały te zostały utworzone z zysku, a tym samym podlega opodatkowaniu na mocy ustawy.

Mając na uwadze stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez wnioskującego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje.

Dywidenda jest dochodem z tytułu posiadanych udziałów lub akcji w spółce kapitałowej. Prawo do dywidendy jest podstawowym uprawnieniem udziałowym wspólnika bądź akcjonariusza, wynikającym z faktu wniesienia przez niego określonego kapitału (wkładu), w celu osiągnięcia z tego tytułu zysku (inaczej w spółkach z o.o. non profit). Możliwość wypłaty dywidendy uzależniona jest zatem od wystąpienia w spółce czystego zysku. Czysty zysk, z podatkowego punktu widzenia, jest więc dochodem spółki pozostałym po odliczeniu strat i podatku. W art. 192 oraz art. 348 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze późn. zm.), dalej „k.s.h.”, ustanowiona została wspólna dla obu typów spółek kapitałowych reguła, że kwoty przeznaczone do podziału między wspólników (akcjonariuszy) nie mogą przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały (akcje) własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową (statutem) spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Zysk tak zdefiniowany, może być podzielony pomiędzy wspólników (akcjonariuszy) zgodnie z art. 191 k.s.h. dotyczącym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz art. 347 k.s.h. dotyczącym spółki akcyjnej, przy czym obecnie w spółce z o.o. tak samo jak w spółce akcyjnej prawo akcjonariusza do udziału w zysku, powstaje zawsze dopiero po powzięciu przez walne zgromadzenie/zgromadzenie wspólników stosownej uchwały o jego przeznaczeniu do wypłaty.

Podzielony zysk, przeznaczony na wypłatę dla udziałowców (akcjonariuszy), określany jest jako dywidenda i dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym stanowi w szerokim ujęciu przychód z kapitałów pieniężnych. Podatnikiem podatku od dywidendy mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Zasady opodatkowania określone są w przepisach prawa podatkowego odrębnie dla każdej z tych kategorii podatników, chociaż przyjęte rozwiązania są zbliżone.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast za art. 10 ust. 1 pkt 7 updof, należy przyjąć, że źródłem przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit a)-c) tegoż artykułu. Co należy rozumieć pod pojęciem przychodów z kapitałów pieniężnych, wyjaśnia nam art. 17 ust. 1 updof. Zatem za przychody z kapitałów pieniężnych należy przyjąć w szczególności dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...) (art. 17 ust. 1 pkt. 4 updof). Nadto, należy również przytoczyć za art. 24 ust 5 updof, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Ustawa z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), z dniem 1 stycznia 2004 r. podwyższyła, podobnie jak w przypadku opodatkowania osób prawnych, stawkę zryczałtowanego podatku od dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, z 15% do 19%. Stawka ta ma zastosowanie do dochodów uzyskanych począwszy od 1 stycznia 2004 r.

Zatem dochody z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych opodatkowane są w sposób szczególny. Podlegają one 19% zryczałtowanemu podatkowi (art. 30a ust. 1 pkt 4 updof), do pobrania którego zobowiązany jest, na mocy art. 41 ust. 4 updof, płatnik. Dochodów takich nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 updof oraz nie są one wykazywane w zeznaniu rocznym. Podatek zapłacony nie podlega, jak to ma miejsce w opodatkowaniu osób prawnych, odliczeniu od podatku płaconego na zasadach ogólnych.

Płatnik podatku, czyli spółka wypłacająca dywidendę, obowiązana jest przekazać kwotę pobranego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany, na rachunek urzędu skarbowego, kierowanego przez naczelnika urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce siedziby płatnika bądź miejsce prowadzenia przez niego działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. W tym samym terminie płatnik ma również obowiązek przesłania temu urzędowi właściwej deklaracji podatkowej PIT-8A (art. 42 ust. 1 updof).

Wypłaty dywidendy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w spółkach akcyjnych, wypłata udziałów lub oprocentowanie udziałów w spółdzielniach mogą mieć miejsce dopiero po zatwierdzeniu rocznego bilansu. Pod rządami Kodeksu handlowego – rozp. z mocą ustawy z dnia 27 czerwca 1934r. (Dz.U. Nr 57, poz. 502 ze zm.) w spółce prawa handlowego wspólnik uzyskiwał roszczenie do spółki o wypłatę dywidendy z chwilą zatwierdzenia bilansu, chyba że uchwała zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia akcjonariuszy) lub umowa spółki w inny sposób rozporządzała czystym zyskiem (np. na fundusze rezerwowe). Sytuacja zmieniła się od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Od tego czasu, zgodnie z normą art. 191 § 1 k.s.h., wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Wspólnicy mają więc prawo do zysku, o ile zgromadzenie podjęło stosowną uchwałę, a nie „automatycznie” na podstawie przepisów. Kodeks spółek handlowych nie zawiera bowiem normy nakazującej spółce obligatoryjne „przekazanie zysku” wspólnikom.

Bez uchwały walnego zgromadzenia w tym przedmiocie, w świetle art. 347 oraz art. 191 § 1 k.s.h., nie powstaje roszczenie o wypłatę dywidendy. Zysk nie podzielony, do którego wspólnicy nie nabywają żadnych praw, z uwagi na przeznaczenie go uchwałą na cele spółki, w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu.

Podsumowując uwagi przedstawione wyżej, należy stwierdzić, iż w wypadku przekazania zysku netto na odpowiedni fundusz rezerwowy/zapasowy bez jego podziału między wspólników, nie powstaje obowiązek podatkowy po stronie udziałowców danej spółki. Odmiennie natomiast przedstawiać się będzie sytuacja w przypadku rozwiązania tego funduszu i wypłaty środków na nim się znajdujących udziałowcom. Jeżeli przestrzegane będą w tym przypadku właściwe przepisy k.s.h. to po stronie udziałowców istnieć będzie obowiązek zapłaty 19% zryczałtowanego podatku od uzyskanych z dywidend przychodów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 4 updof.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj