Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/30/05
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/30/05
Data
2005.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
kontrakt menedżerski
umowa o zarządzanie
usługi menedżerskie
zarządzanie
zarządzanie przedsiębiorstwem


Pytanie podatnika
Czy usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia- kontraktu menedżerskiego, z tytułu którego osiągane są przychody wymienione w art.13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust.2 ustawy VAT . Czy też usługi te wyłączone są od opodatkowania tym podatkiem na podstawie art.15 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT ?
Jeżeli świadczone usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, to czy można korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art.113 ust.1 ustawy o VAT ?


We wniosku podano, że na podstawie umowy zlecenia-kontraktu menedżerskiego zawartego na czas nieokreślony ze Spółką z o.o. powierzono Panu zarządzanie majątkiem obrotowym oraz prowadzenie spraw finansowych Zleceniodawcy w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników ekonomicznych.

Zgodnie z umową zlecone czynności zobowiązano się wykonać osobiście ponosząc pełną odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu zlecenia.

Za świadczone usługi otrzymuje Pan wynagrodzenie składające się z części stałej i części zmiennej zależnej od zysku brutto osiągniętego przez Zleceniodawcę, na który to zysk mają wpływ wykonywane przez Pana usługi.

Zdaniem Pana opisane we wniosku zasady i złożony sposób wypłacania wynagrodzenia oraz ponoszenia odpowiedzialności za wykonywane czynności świadczą o uznaniu przychodów z usług zarządzania za przychody z działalności wykonywanej osobiście w świetle przepisów art.13 ust.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które podlegają na podstawie art.15 ust.1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z możliwością skorzystania ze zwolnienia w trybie art.113 ust.1 ustawy o VAT.
Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. z późn.zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z art.15 ust.2 ustawy cytowanej wyżej wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
W/g Pana osiągane przychody należą do wymienionych w art.13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem czynności wykonywane przez Pana nie korzystają z wyłączeń, o których stanowi wyżej cytowany art.15 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT.
Zgodnie z § 8 ust.1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z 2004r., ost.zm. Dz.U Nr 17, poz.150 z 2005r.) zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art.13 pkt.9 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) jeżeli wykonywane są przez osoby, które z tytułu ich wykonywania są związane ze zlecającym ich wykonanie, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W związku z tym, iż z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykonywane czynności umowy zlecenia na wykonywanie usług menedżerskich nie zawierają w/w elementów, zwolnienie od podatku VAT, o którym stanowi § 8 ust.1 pkt 7 w/w rozporządzenia nie ma zastosowania.
Wykonywana przez Pana umowa zlecenia - kontrakt menedżerski spełnia warunki samodzielnej działalności gospodarczej zgodnie z art.15 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu stawką podstawową 22 % zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy VAT.

Ponadto organ podatkowy stwierdza, że przychody osiągane przez Pana z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie kontraktu menedżerskiego korzystają ze zwolnienia, o którym stanowi przepis art.113 ust.1 i 9 ustawy VAT.
Z art.113 ust.1 ustawy VAT wynika, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Limit obrotu, po przekroczeniu którego powstaje obowiązek podatkowy w 2005r. wynosi 43.800 zł. - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22.11.2004r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 252, poz.2528 z 2004r.)

Zgodnie z kolei z art.113 ust.9 ustawy VAT podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonej w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w art.113 ust.1.

W związku z tym stanowisko podane we wniosku uznano jako prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj