Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
III-2/4111/415-6/05
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/4111/415-6/05
Data
2005.02.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
tytuł prawny


Pytanie podatnika
Czy podatniczce przysługuje prawo do ulgi podatkowej z tytułu wydatków na remont budynku mieszkalnego poniesionych przed uzyskaniem postanowienia o nabyciu spadku przyznającego jej tytuł prawny do remontowanego budynku?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. Nr 8, z 2005 r., poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 lutego 2005 r. uzupełnionego dnia 15 lutego 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych ulgi remontowo – modernizacyjnej budynku mieszkalnego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W maju 2004 r. zmarł ojciec podatniczki – właściciel budynku mieszkalnego położonego w Gdyni nie pozostawiając testamentu. W sierpniu 2004 r. podatniczka poniosła wydatki mieszkaniowe na cele remontowo – modernizacyjne tego budynku mieszkalnego (modernizacja systemu grzewczego).

Jednakże dopiero Postanowieniem Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 24 listopada 2004 r. stwierdzono nabycie spadku po zmarłym ojcu przez podatniczkę i Jej siostry po 1/3 wprost. Według przedstawionego w niniejszej sprawie własnego stanowiska – podatniczka stwierdza, że posiada tytuł prawny do budynku mieszkalnego i przysługuje Jej prawo do skorzystania z odliczeń od podatku dochodowego od osób fizycznych poniesionych w sierpniu 2004 r. wydatków na cele mieszkaniowe w ramach ulgi remontowo – modernizacyjnej.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych usta w (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) uchylono przepis art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, z 2000 r., poz. 176, z późn. zmian.).

Jednakże na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. - wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 -2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie zaś z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - podatek dochodowy od osób, od których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Jak zatem wynika z przywołanego powyżej stanu prawnego ustawa nie zawiera definicji tytułu prawnego, który uprawnia podatnika do skorzystania z ulgi remontowo – modernizacyjnej.

Tytułem prawnym zatem może być między innymi spadek.

Przechodząc na grunt przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, z 1964 r., poz. 93, ze zmian.) w myśl art. 924 k.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo testamentu (art. 926 k.c.).

W związku z powyższym spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku a nabycie spadku następuje z mocy samego prawa bez względu na to czy dotyczy nabycia w drodze ustawy czy testamentu.

Natomiast instytucja stwierdzenia nabycia spadku uregulowana została w art. 1025 ustawy Kodeks Cywilny. Przewiduje ona, iż sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

Zatem prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Tym samym w świetle obowiązującego stanu prawnego w stanie faktycznym podatniczka posiada tytuł prawny do budynku mieszkalnego od momentu otwarcia spadku, tj. od chwili śmierci spadkodawcy.

Powyższe oznacza, że posiadając tytuł prawny do remontowanego budynku mieszkalnego ma prawo do skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków poniesionych w sierpniu 2004 r. na cele mieszkaniowe w ramach ulgi remontowo – modernizacyjnej pod warunkiem, że zostały spełnione pozostałe warunki przewidziane w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Tym samym postanawia się jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj