Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PD/415-6/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-6/05
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Jaki jest moment zaliczenia zezwolenia na hurtowy obrót napojami alkoholowymi do kosztów uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 2 lutego 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w formie spółki jawnej, prowadzona jest działalność gospodarcza, w związku z którą ponoszone są wydatki z tytułu opłat za zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości do 4,5% alkoholu i piwem, oraz o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu, z wyjątkiem piwa. Opłaty te są wnoszone przez przedsiębiorców raz na okres dwóch lat, przed wydaniem zezwoleń. Wniesione opłaty, niewątpliwie stanowiące koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, należy, zdaniem Wnioskodawców, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Kwestie zaliczania wydatków (kosztów) do poszczególnych okresów (lat) podatkowych regulują postanowienia art. 22 ust. 4-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. - zwanej dalej updof). Zgodnie z przepisem ust. 4 wskazanego artykułu, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednakże, wynikające z ust. 5 odstępstwo od tej zasady obliguje podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) do potrącania kosztów uzyskania przychodów tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, t. j. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, w myśl art. 22 ust. 1 updof, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty podatkowe mogą mieć związek bezpośredni lub pośredni z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie.
Dla ustalenia więc momentu potrącenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów należy rozpoznać sposób powiązania kosztów z przychodami. W przypadku kosztów pośrednich, uzasadnienie ma odnoszenie wydatków w koszty podatkowe w momencie ich poniesienia. W stosunku do tego rodzaju kosztów doszukiwanie się ich bezpośredniej relacji z przychodami nie ma znaczenia. Takie bowiem koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym, ścisłym związku z konkretnymi przychodami.
Charakter kosztów pośrednich należałoby przypisać opłatom dotyczącym uzyskania zezwoleń na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, dokonywanym stosownie do przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 147 poz. 1231 ze zm.). Opłaty te warunkują wprawdzie prawo prowadzenia obrotu wskazanym towarem, a więc uzyskiwanie przychodu ze sprzedaży tego towaru, jednakże nie jest możliwe bezpośrednie przypisanie tych opłat konkretnym przychodom, nie znajdują one swego odzwierciedlenia w danym przychodzie, zwłaszcza, że wnoszone są jeszcze przed uzyskaniem zezwolenia od właściwego organu.

Opłaty wnoszone za wydanie zezwoleń na obrót hurtowy napojami alkoholowymi stanowią zatem, stosownie do omówionych wyżej przepisów art. 22 ust. 5 updof, koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj