Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-22/CIT/05
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-22/CIT/05
Data
2005.04.15



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
konwersja wierzytelności
koszty uzyskania przychodów
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy różnice kursowe powstałe w związku z dokonaniem konwersji wierzytelności na kapitał zakładowy - w dacie dokonania konwersji stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


W dniu 1.02.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników został podwyższony kapitał zakładowy Spółki. Część nowoutworzonych udziałów w kapitale zakładowym spółki objął dotychczasowy wspólnik. Zapłata za nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym nastąpiła poprzez wniesienie przez wspólnika wkładu niepieniężnego w postaci wymagalnych na dzień podjęcia uchwały wierzytelności. Kwotę wierzytelności wspólnika przeliczono na złote polskie, biorąc za podstawę średni kurs waluty w Narodowym Banku Polskim, przy czym kurs z dnia podjęcia uchwały był wyższy od kursu z dnia zarachowania kosztów. W związku z tym pomiędzy dniem zarachowania kosztów a dniem podjęcia uchwały o podniesieniu kapitału zakładowego i konwersji wierzytelności na kapitał powstały ujemne różnice kursowe.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy różnice kursowe powstałe w związku z dokonaniem konwersji wierzytelności na kapitał zakładowy - w dacie dokonania konwersji stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

W opinii Spółki powstałe różnice kursowe stanowią koszt uzyskania przychodu, bowiem zgodnie z ogólną zasadą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wnioskująca stwierdza, iż art. 16 ust. 1 nie wymienia różnic kursowych powstałych w wyniku konwersji wierzytelności na kapitał jako nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Podatnika transakcję tę należy więc rozpatrywać w kontekście art. 15 ust. 1 ustawy, który jednoznacznie określa, iż różnice w kursach z dnia zarachowania kosztu (niższym) a dniem zapłaty (wyższym), stanowią koszt podatkowy, gdyż konwersja wierzytelności na kapitał, jako wygaśnięcie zobowiązania Spółki w stosunku do udziałowca i powstanie nowych udziałów, jest niewątpliwie formą zapłaty.

W opinii Wnioskującej, dodatnie różnice kursowe powstałe w wyniku konwersji walut obcych na złote są przychodem, to przez analogię, również ujemne różnice kursowe powstałe z konwersji walut obcych na złote są kosztami stanowiącymi koszty uzyskania przychodów.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Konwersja (zamiana) wierzytelności na udziały stanowi formę zapłaty zobowiązania. Wydanie wierzycielowi udziałów zamiast spłaty zobowiązania powoduje wygaśnięcie zobowiązania, w rozumieniu art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Przepis art. 15 ust. 1 in fine ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, iż w sytuacji gdy koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztu.

A zatem, różnice kursowe powstają po stronie wydatków (kosztów) poniesionych w walutach obcych, jedynie wówczas, gdy między dniem ich zarachowania i dniem faktycznej zapłaty występują różne kursy walut.

Zauważyć należy, że pomimo, iż konwersja stanowi niewątpliwie jedną z form zapłaty zobowiązania, to nie można uznać, iż jest ona związana z operacjami finansowymi, skutkującymi (w ujęciu kasowym) utratą lub wzrostem wartości waluty. Wydanie zagranicznemu wierzycielowi udziałów w kapitale zamiast faktycznej spłaty zadłużenia powoduje wygaśnięcie zobowiązania

Zatem, w przypadku konwersji wierzytelności wyrażonych w walutach obcych na udziały w kapitale zakładowym, różnice kursowe, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie wystąpią, bowiem różnice kursowe mogą powstać tylko pomiędzy dniem zarachowania, a dniem zapłaty. W związku z powyższym różnice kursowe powstałe między dniem powstania kosztu, a dniem konwersji, jako różnice niezrealizowane mogą zostać uwzględnione jedynie w rachunku bilansowym.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj