Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/415/14/05
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/415/14/05
Data
2005.06.02



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
grunt zabudowany
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Zwracamy się z prośbą o zajęcie stanowiska w naszej sprawie:
w 1995 r. kupiliśmy działkę gruntu, na której wybudowaliśmy budynek mieszkalny, przekazany do użytkowania w 2002 r.
W roku 2005 sprzedaliśmy część działki z budynkiem mieszkalnym.
Czy od przychodu osiągniętego ze sprzedaży nieruchomości powinniśmy zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 24.05.2005 r. (data wpływu do organu podatkowego) dotyczące zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia nieruchomości - Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego stanowisko Państwa w niniejszej sprawie jest słuszne.

Zgodnie art. 14a § 1, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 24.05.2005 r. złożyli Państwo wniosek z zapytaniem czy przychód ze sprzedaży nieruchomości gruntowej nabytej ponad pięć lat przed datą jej zbycia – zabudowanej budynkiem mieszkalnym przekazanym do użytkowania w 2002 r., będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadzie art. 28 ust. 2 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w sytuacji, gdy ten budynek mieszkalny nie stanowi przedmiotu odrębnej własności od gruntu na którym został posadowiony (jest jego częścią składową), ale został wybudowany i oddany do użytkowania przed upływem pięciu lat.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż właścicielami nieruchomości gruntowej są Państwo od 05.06.1995 r., natomiast 21.08.2002 r. zakończono budowę i przystapiono do użytkowania budynku mieszkalnego. Wynika z tego, iż budynek, który stanowi część składową gruntu i jest z nim trwale związany nie może być traktowany jako przedmiot odrębnej własności.
Dlatego sprzedaż nieruchomości, która nastapiła dnia 10.05.2005 r. obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, a okres pięcioletni określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 wymienionej wyżej ustawy, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącym jego część składową.
Zatem przychód ze sprzedaży w/w nieruchomości, której są Państwo właścicielem od 05.06.1995 r., nie będzie stanowił źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2).

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 – Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj