Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIII/415-13/56/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/415-13/56/05
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Zrzeczenie podatnika


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
zawieszenie działalności gospodarczej
zeznanie wspólne


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, która w 2000 roku została zawieszona ma prawo do preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego za lata 2003 i 2004, w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.


POSTANOWIENIE

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W GRUDZIĄDZU działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 25 marca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

u z n a ć za niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego stanowisko Pani wyrażone w piśmie z dnia 25 marca 2005r.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy:

Podatniczka ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Z przyczyn osobistych w 2000 roku działalność ta została zawieszona, o czym zawiadomiony został Urząd Skarbowy. W związku z czym z działalności tej podatniczka nie osiągała żadnych przychodów i nie opłacała składek ZUS-u.

Jedynym źródłem dochodów podatniczki jest wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz sporadycznie z umowy zlecenia lub o dzieło.

Podatniczka jest osobą samotnie wychowującą małoletnie dzieci (14-to letniego syna), na które nie otrzymuje żadnych dochodów.

Pytanie

Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprawy, podatniczka ma prawo do preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego za lata 2003 i 2004, w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko...

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatniczki, spełnia warunki określone w art. 6 ust. 4,5, 8-10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i ma prawo wystąpić z wnioskiem o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

  1. dzieci małoletnie,
  2. dzieci, bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodó

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie dolicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Wskazany wyżej sposób opodatkowania – zgodnie z art. 6 ust. 8 cytowanej ustawy – nie ma zastosowania, w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Określone w tym przepisie (art. 6 ust. 8 cytowanej ustawy) ograniczenie nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zatem negatywną przesłanką skorzystania z możliwości obliczenia podatku wg wymienionych wyżej zasad jest sam fakt podlegania przepisom ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – z wyjątkiem osób osiągających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej

W tej sytuacji bez znaczenia jest okoliczność, czy podatnik uzyskuje dochody opodatkowane kartą podatkową czy też ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl przepisów art. 9 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003r. podatnik, który chce korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy składa do urzędu skarbowego w stosownym terminie pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem za okres, w którym podatnik wybrał opodatkowanie ryczałtem – aż do czasu skutecznego wyboru formy opodatkowania bądź likwidacji działalności – mają do niego zastosowanie przepisy cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Oznacza, to że osoba samotnie wychowująca w roku podatkowym małoletnie dziecko, w sytuacji, gdy prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą zgłoszoną jako opodatkowaną ryczałtem mimo, że w związku z przerwą w jej prowadzeniu nie osiąga z tego tytułu żadnych przychodów przez cały rok podatkowy – 2003 i 2004, nie może być opodatkowana na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 ustawy, to jest w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów.

Reasumując powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE:

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w piśmie z dnia 23 marca 2005r. (wpływ w dniu 24 marca 2005r.) i jego uzupełnieniu z dnia 24.03.2005r. (wpływ w dniu 25.03.2005r.) i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj