Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brodnicy
PP/443-9/05
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/05
Data
2005.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Brodnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
apteka
premia pieniężna
rabaty


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania premii pieniężnej otrzymanej od kontrahenta za zakup określonej ilości towaru w określonym czasie.


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy działając na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku) po rozpatrzeniu podania z dnia 2005.02.17 (wpływ 2005.02.17) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

stwierdzić, że stanowisko Strony w kwestii dotyczącej opodatkowania premii pieniężnej otrzymanej od kontrahenta za zakup określonej ilości towaru w określonym czasie jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 2005.02.17 Spółka jawna ... zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy z pismem o zajęcie stanowiska w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest prowadzenie dwóch aptek na terenie Brodnicy. Umowy handlowe zawierane są z kontrahentami na zakup określonych ilości i wartości towarów i dokonywania terminowych płatności za te dostawy. Za rzetelne wywiązywanie się z umowy Spółka otrzymuje od sprzedawców premie pieniężne w formie noty uznaniowej jak również w formie faktur korygujących. Premia udzielana w formie noty nie jest związana z obrotem, ale jest nagrodą za współpracę handlową apteki z hurtownią i dotyczy ona zakupu określonej ilości i wartości towaru w określonym czasie (premia ta nie jest związana z żadną konkretną dostawą). W tym przypadku jest to czysty przychód. W związku z czym Spółka uważa, że wypłata takiej premii nie jest czynnością wymienioną w art. 5 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i jako taka nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług.

Spółka nabywa także leki od kontrahentów od których otrzymuje premie w formie rabatu i na tę okoliczność wystawiane są faktury korygujące (zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług). Premia ta ma wpływ na wartość dostawy i prowadzi do obniżenia ceny jak również dotyczy ona konkretnych dostaw. W tym przypadku Spółka uważa, że zastosowanie ma §19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktu, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W związku z przedstawioną sytuacją pytanie Spółki jest następujące: Czy w świetle przepisów art. 5 ust. 1, art. 8 i art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług otrzymana premia pieniężna od kontrahenta za zakup określonej ilości towaru w określonym czasie podlega opodatkowaniu...

W zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy wyjaśnia:

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione jest od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie.

W przypadku, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 35, poz. 535 z późn. zm.), ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis §19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktu, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Natomiast w sytuacji, w której podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę, np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też wykonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą, w takich przypadkach należy uznać, iż wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku wypłacenia premii pieniężnej nabywcom za spełnienie takich zachowań, jak np. niedokonywanie nabyć podobnych towarów u innych podatników. Wówczas wypłacona premia pieniężna również jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Biorąc więc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego czynność taka jest świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Należy także podkreślić, iż otrzymana kwota premii pieniężnej jest kwotą brutto.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 2005.02.17, że wypłata premii pieniężnej jest nagrodą za współpracę handlową i nie jest czynnością wymienioną w art. 5 i 8 ustawy o VAT i nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy Kontroli Skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku) na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy w terminie 7 dni od daty jego odbioru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj