Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczytnie
US-I/423-1/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/423-1/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Szczytnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty dodatkowe
koszty przejazdu
koszty uzyskania przychodów
lekarz weterynarii
wynagrodzenia
wynagrodzenie za pracę
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania wynagrodzenia lekarzy weterynarii w części podstawowej, z jednoczesnym wyłączeniem z opodatkowania zwrotu udokumentowanych kosztów dojazdów


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu nadanym art. 27 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) w związku z wnioskiem z dnia 06.01.2005 r. (wpływ do US - 10.01.2005 r.), uzupełnionym dnia 26.01.2005 r. oraz dnia 24.02.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia

  • uznać za prawidłowe stanowisko Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w S. w zakresie dotyczącym opodatkowania wynagrodzenia lekarzy weterynarii w części podstawowej, z jednoczesnym wyłączeniem z opodatkowania zwrotu udokumentowanych kosztów dojazdów,
  • odmówić uznania za prawidłowe stanowiska Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szczytnie w zakresie wyłączenia z opodatkowania zwrotu lekarzom weterynarii udokumentowanych kosztów użytych produktów leczniczych i weterynaryjnych.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 06.01.2005 r., uzupełnionym w dniu 26.01.2005 r. a następnie w dniu 24.02.2005 r. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w S. zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktycznyZadania Inspekcji Weterynaryjnej wykonują lekarze weterynarii nie będący pracownikami inspekcji, wyznaczeni w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie umowy w trybie art. 16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287 ze zm.).
Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii (Dz. U. Nr 178, poz. 1837) wynagrodzenie tych osób obejmuje:

  1. część podstawową, której wysokość ustala się według stawek określonych w załączniku do rozporządzenia;
  2. zwrot udokumentowanych kosztów:
  1. dojazdu według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, związanego z wykonywaniem czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia w poz. 1-6,8,10,16,20,21,23-25,26 pkt 3 oraz poz. 27-30, z tym że w przypadku nadzoru nad ubojem, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia w poz. 8, zwrot udokumentowanych kosztów dojazdu przysługuje w razie dojazdu do rzeźni o małej zdolności produkcyjnej,
  2. użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych, w związku z wykonywaniem czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia w poz. 1-6,20,21,23-24,27 i 28.

Wątpliwości Jednostki budzi opodatkowanie wynagrodzenia wobec brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym zwolnione z opodatkowania są diety i inne należności za czas:

  1. podróży służbowej pracownika,
  2. podróży osoby niebędącej pracownikiem
    - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
    Zdaniem Jednostki wynagrodzenie lekarzy weterynarii powinno być opodatkowane tylko w zakresie części podstawowej, a koszty dojazdu i użyte produkty lecznicze i weterynaryjne winny być wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie odnosząc się do kwestii zwrotu lekarzom weterynarii kosztów dojazdu informuje:

Zgodnie z art.13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, których mowa w pkt 9.
Lekarze weterynarii nie są pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, lecz wykonują zlecone im zadania na podstawie art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, w związku z powyższym odnosi się do nich zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii (Dz. U. Nr 178, poz. 1837), lekarzom weterynarii oraz innym osobom niebędącym pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonywania określonych czynności przysługuje zwrot udokumentowanych kosztów dojazdu według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Stawki te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 ze zm).

Z uwagi na powyższe, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, może mieć zastosowanie do należności z tytułu podróży służbowych, stanowiących zwrot kosztów dojazdu lekarzom weterynarii, którzy wykonują czynności zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii na podstawie umów zlecenia, o ile wydatki z tego tytułu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powodując zmniejszenie podstawy opodatkowania o ich wartość – do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990), która stosownie do brzmienia § 5 ust. 3 tegoż rozporządzenia ustalana jest jako iloczyn przejechanych kilometrów oraz stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

Odnosząc się do kwestii zwrotu lekarzom weterynarii kosztów użytych produktów leczniczych i weterynaryjnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie informuje:

W myśl art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku osobistego wykonywania działalności, o której mowa w cyt. art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób psychoanalyze, koszty uzyskania przychodów określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty osobom objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym należności z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem w ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. b.

Tak obliczoną zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie więcej niż o jej część stanowiącą 7,75% podstawy wymiaru.

W świetle powyższych przepisów podatkowych, należności wypłacane lekarzom weterynarii z tytułu zwrotu kosztów zużytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych, związanych z czynnościami zleconymi przez Powiatowego Lekarza Weterynarii stanowią przychód podatnika podlegający opodatkowaniu. A zatem od wynagrodzenia podstawowego oraz od kwot stanowiących zwrot ww. kosztów, Powiatowy Inspektorat Weterynarii jako płatnik obowiązany jest zgodnie z cyt. art. 41 ust. 1, pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, z zastosowaniem zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a więc w omawianym przypadku w wysokości 20%.

Natomiast, jeżeli podatnik udowodni, koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z stosowania normy procentowej, mając na względzie treść przepisu art. 41 ust. 1, który zobowiązuje płatnika do zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym, podatnik może sam uwzględnić koszty faktycznie poniesione, ale dopiero w swoim zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy, tj. może skorzystać z możliwości zastosowania art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym.

Zatem przedstawione przez Państwowy Inspektorat Weterynarii w Szczytnie stanowisko w przedmiotowej sprawie w oparciu o stan faktyczny jest prawidłowe w zakresie wyłączenia z opodatkowania zwrotu lekarzom weterynarii udokumentowanych kosztów dojazdów, natomiast nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania zwrotu kosztów użytych produktów leczniczych i weterynaryjnych.

Stosownie do § 1 i 2 art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, natomiast jest wiążąca dla tutejszego organu podatkowego i organu kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja powyższa traci również moc w razie zmiany stanu prawnego.

Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, że załączone do wniosku dokumenty nie podlegają ocenie.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie postanowił jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie, stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj