Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOW/423/65/P/05/AG
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOW/423/65/P/05/AG
Data
2005.06.02



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kwalifikacje zawodowe
podnoszenie kwalifikacji
świadczenia na rzecz pracowników
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika, który na podstawie skierowania przez pracodawcę podjął naukę w formach pozaszkolnych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.03.2005 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 17.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania otrzymywanych przez pracownika zwrotu kosztów związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych jest prawidłowe.
W dniu 17.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła z pracownikiem umowę „umowa z pracownikiem kierowanym przez pracodawcę na naukę w formach pozaszkolnych”. Umowa została zawarta na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Zgodnie z paragrafem 2 pkt 1 umowy zawartej z pracownikiem Pracodawca zobowiązuje się w trakcie obowiązywania umowy pokryć opłatę za przejazd pracownika na szkolenie, za zakwaterowanie oraz za każdy dzień pobytu pracownika na szkoleniu wypłacić ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia (obiad, kolacja), który jest wyliczony w EURO ze względu na odbywanie szkolenia w Niemczech. Treść paragrafu brzmi następująco:
1. Pracodawca zobowiązuje się do następujących świadczeń w trakcie trwania szkolenia:
a) pokryć opłatę za dowóz i przewóz pracownika na miejsce szkolenia minimum jeden raz w miesiącu – planowany koszt jednego przejazdu to 125 zł netto,
b) pokryć opłatę za zakwaterowanie (w tym również opłatę za śniadanie) - planowany koszt to 20 Euro / na dobę,
c) ryczałt wyliczony w oparciu o analizę kosztów wyżywienia w miejscowości „X” (pracownicza kantyna, samodzielne sporządzanie posiłków na podstawie dokonanych zakupów) - 16 Euro / na dobę.
Pytanie Wnioskodawcy:
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy za wypłacony ryczałt (pkt 1c umowy z pracownikiem) pracownikowi należy potrącić podatek dochodowy od osób fizycznych...
Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:
Zdaniem Spółki zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Podstawowe regulacje w omawianym zakresie znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 19993 r. W sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Zgodnie z § 9 ww. rozporządzenia pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej:
1. zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu,
2. urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Powyższe zdaniem wnioskodawcy oznacza, że skoro w omawianym przypadku pracodawca pokrywa koszty określone w powyższym rozporządzeniu, to wartość tych świadczeń (w tym także wypłacanych w formie ryczałtu) jest wyłączona z opodatkowania.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmujących naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Zakres świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, został zróżnicowany w zależności od formy kształcenia na szkolną lub pozaszkolną oraz czy pracownik podjął naukę na podstawie skierowania przez pracodawcę czy bez skierowania. Kolejny przepis wskazany przez Spółkę we wniosku, zawarty w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. z 1993 r. Nr 103, poz. 472 ze zm.) - § 9 ust. 1 pkt 1) stanowi, iż pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim a zakładem pracy nie stanowi inaczej:
1. zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu,
2. urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze określonym § 10, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
W związku z powyższym jeżeli zakład pracy określił w umowie zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia (w tym ryczałt za wyżywienie) i przejazdu pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy, świadczenie takie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez płatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj