Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/60/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/60/05
Data
2005.05.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt inwestycyjny
odsetki od kredytu
wartość środka trwałego


Pytanie podatnika
czy odsetki od kredytu inwestycyjnego zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania można zaliczyć do kosztów działalności firmy, czy też ma zastosowanie art. 23 pkt 33 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie mechaniki pojazdowej. Na podstawie decyzji pozwolenia na budowę wydanych przez xxx firma kontynuuje budowę nowej inwestycji. Oprócz zaangażowania na ten cel środków własnych, podatnik korzysta równie z kredytu inwestycyjnego, od którego płacone są odsetki.W dniach ..........2005r. firma otrzymała decyzję pozwolenie na użytkowanie inwestycji.W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy odsetki od kredytu inwestycyjnego zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania można zaliczyć do kosztów działalności firmy, czy też ma zastosowanie art. 23 pkt 33 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.Podatnik stoi na stanowisku, że odsetki można zaliczyć w koszty działalności firmy.Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem.

Stosownie do postanowień art. 22a ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 26 lipca 1991r, o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 22 g ust. 1 pkt 2) oraz ust. 4 wyżej powołanej ustawy, w razie wytworzenia we własnym zakresie uważa się koszt wytworzenia. Kosztem wytworzenia jest wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów), z wyjątkiem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Zgodnie z treścią art. 23 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny stwierdzić należy, iż wartość odsetek od kredytu inwestycyjnego naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania powoduje zwiększenie kosztów inwestycji stanowiących koszt wytworzenia, Natomiast wydatki na spłatę odsetek od kredytów, dokonane już po przekazaniu środka trwałego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej będą stanowiły koszt uzyskania przychodów, na mocy art. 23 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.Tutejszy organ informuje, iż nie poddano ocenie dołączonych do wniosku załączników, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytających.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj