Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-94/05/IK-32060
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-94/05/IK-32060
Data
2005.06.06



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
kontrahent zagraniczny
premia pieniężna


Pytanie podatnika
Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług bonusu udzielanego kontrahentom zagranicznym.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka ustaliła warunki udzielania kontrahentom zagranicznym bonusu z tytułu sprzedaży za 2004 oraz 2005 rok. Wielkość bonusu określono wskaźnikiem procentowym w zależności od wartości zakupionych przez daną firmę wyrobów śrubowych w danym roku.

Zgodnie ze stanowiskiem Strony przyznane przez Spółkę bonusy nie skutkują powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, ponieważ nie odnoszą się do konkretnej transakcji i nie stanowią zmniejszenia ceny w odniesieniu do konkretnego wyrobu lub konkretnej dostawy towarów dokonanej na rzecz nabywcy. Stanowią raczej rodzaj nagrody za osiągnięcie w danym roku określonego pułapu obrotów. W związku z powyższym czynność udzielenia bonusów jako czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT można dokumentować księgową notą uznaniową.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Dotyczy to przypadków kiedy sprzedawca z różnych przyczyn (np. dokonania u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie) po dokonaniu dostawy udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych. Różnorodność działań i sytuacji gospodarczych będących podstawą do ich wypłacenia sprawia, że skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych nabywcom premii pieniężnych powinny być ustalane w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z dokonaniem tych wypłat.

Skutki podatkowe dotyczące udzielania bonusu (premii pieniężnych) nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczy konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp.

W praktyce występują więc sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą.

Zatem jeśli premia pieniężna nie odnosi się do konkretnej transakcji dokonanej na rzecz nabywcy, lecz stanowi świadczenie odrębne np. pewnego rodzaju nagrodę, przyznawaną za spełnienie określonych warunków tj. za osiągnięcie określonego w umowie pułapu obrotów w określonym okresie rozliczeniowym (miesiącu, kwartale, półroczu czy roku), wówczas nie skutkuje, po stronie wypłacającego premię, powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, bowiem przedmiotowa czynność, nie mieści się w dyspozycji art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle powołanych powyżej regulacji prawnych bonus (premia pieniężna) udzielany kontrahentom zagranicznym nie odnoszący się do konkretnej transakcji dokonanej na rzecz nabywcy, lecz stanowiący świadczenie odrębne, nie skutkuje, po stronie wypłacającego powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług i nie powinien być przez niego potwierdzony żadnym z dokumentów, o których mowa w ustawie o podatku od towarów i usług.

Czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dokumentuje się zewnętrznymi dowodami księgowymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Spółki przedstawione w piśmie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj