Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD I 0090/1/27/05
z 10 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 0090/1/27/05
Data
2005.03.10



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
księga przychodów i rozchodów
raporty fiskalne
zapis w księdze


Pytanie podatnika
Czy wydruk miesięcznego zestawienia raportów dobowych z kasy fiskalnej bez numeru kolejnego wpisu a zawierający numery i daty raportów dobowych, numer unikatowy kasy fiskalnej, łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku VAT jest podstawą do dokonywania zapisu w księdze przychodów i rozchodów na koniec każdego miesiąca?


Z wniosku Pana XX wynika, że wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, jest podatnikiem podatku VAT, obrót ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy fiskalnej.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy wydruk miesięcznego zestawienia raportów dobowych z kasy fiskalnej bez numeru kolejnego wpisu a zawierający numery i daty raportów dobowych, numer unikatowy kasy fiskalnej, łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku VAT jest podstawą do dokonywania zapisu w księdze przychodów i rozchodów na koniec każdego miesiąca.

Wnioskodawca, na podstawie § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) uważa, że przysługuje podatnikowi prawa do dokonania zapisu sum miesięcznych przychodów wynikających z wydruków fiskalnych miesięcznych zestawień raportów dobowych, pomimo braku numeru kolejnego wpisu. Identyfikację wpisu stanowi dzień, miesiąc, rok którego dotyczy raport dobowy. Ewidencja sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest ewidencją zawierającą kolejny, prawidłowy i trwały zapis wielkości obrotu.

Z tego względu Pan XX uważa, że powielanie danych w formie tabelarycznej zawartych w wydruku zestawień miesięcznych jest zbędne.

Stanowisko organu podatkowego

Zgodnie z zapisem zawartym w § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl § 19 ust. 2 cyt. rozporządzenia, zapisów, o których mowa w ust. 1 dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, niepóźniej niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30.

Jak stanowi § 20 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych, z zastrzeżeniem ust. 2, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.

Natomiast, co wynika z treści § 20 ust. 2 wymienionego rozporządzenia podatnicy, o których mowa w ust. 1, mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, w terminie określonym w § 30 ust. 1, na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych.

Zestawienie raportów dobowych, w myśl § 20 ust. 3 cyt. rozporządzenia, powinno zawierać: numer kolejny wpisu, numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy, numery i daty raportów dobowych, wynikającą z raportów łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.

Zapisy w księdze, zgodnie z § 30 ust. 1 winny być dokonywane na podstawie danych wynikających z zestawienia, o którym mowa powyżej, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Przepisy § 20 ust. 2 rozporządzenia dopuszczają możliwość dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych, pod warunkiem jednak, że przedmiotowe zestawienie spełnia określone wymogi.

Wymogi, jakim powinno odpowiadać miesięczne zestawienie raportów dobowych zawarte zostały w § 20 ust. 3 cyt. rozporządzenia. Jednym z wymogów jest numer kolejny wpisu.

A zatem, zgodnie z dyspozycją wynikającą z treści powołanego przepisu, brak numeru kolejnego wpisu na zestawieniu miesięcznym raportów dobowych uniemożliwia dokonywanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie § 20 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj