Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/443-41/05/EJ
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-41/05/EJ
Data
2005.04.15



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
W przedmiotowym piśmie Podatnik zwraca się z następującymi pytaniami:
  1. Czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega kwota z wypowiedzenia wysokości dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, mimo, że wysokość opłaty jest przedmiotem sporu, czy też opodatkowaniu podlega opłata w kwocie dotychczas obowiązującej.
  2. Czy jeśli w w/w sytuacji opodatkowaniu podatkiem VAT podlega tylko kwota obowiązująca dotychczas (przed wypowiedzeniem), to w przypadku prawomocnego rozstrzygnięcia przez właściwy organ, co do ostatecznej wysokości opłaty za wieczyste użytkowanie, opodatkowaniem podatkiem VAT objęta jet różnica między opłatą ustaloną przez SKO bądź sąd a dotychczas obowiązującą.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 15 lutego 2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku, w części dotyczącej punktu 1 i 2 złożonego zapytania.

W dniu 15 lutego 2005 r. Podatnik złożył wniosek o znaku Fn V 0718/15/2005 w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług. W/w wniosek został uzupełniony pismem nr Fn V 0718/15-1/2005 z dnia 3 marca 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 4 marzec 2005 r.)

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że "podmiot otrzymał wypowiedzenie wysokości dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, a następnie wniósł odwołanie od tego wypowiedzenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ewentualnie w razie niekorzystnego dla użytkownika rozstrzygnięcia sprawy przez SKO sprzeciw do sądu."

W przedmiotowym piśmie Podatnik zwraca sie z następującymi pytaniami:

  1. Czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega kwota z wypowiedzenia, mimo, że wysokość opłaty jest przedmiotem sporu, czy też opodatkowaniu podlega opłata w kwocie dotychczas obowiązującej.
  2. Czy jeśli w w/w sytuacji opodatkowaniu podatkiem VAT podlega tylko kwota obowiązująca dotychczas (przed wypowiedzeniem), to w przypadku prawomocnego rozstrzygnięcia przez właściwy organ, co do ostatecznej wysokości opłaty za wieczyste użytkowanie, opodatkowaniem podatkiem VAT objęta jet różnica między opłatą ustaloną przez SKO bądź sąd a dotychczas obowiązującą.

Zdaniem Podatnika, mając na uwadze przepis art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega opłata obowiązująca przed wypowiedzeniem, od którego podmiot wniósł sprzeciw do SKO lub sądu, bowiem wskazany przepis obliguje użytkownika do wniesienia opłaty jedynie w kwocie dotychczasowej. W przypadku, gdy do czasu rozstrzygnięcia sprawy aktualizacji opłaty rocznej przed kolegium bądź sądem obowiązuje opłata w dotychczasowej wysokości, zdaniem Strony, w przypadku ostatecznego, wiążącego dla użytkownika rozstrzygnięcia, w kwocie większej niż do tej pory, opodatkowaniu podatkiem VAT będzie podlegała różnica pomiędzy kwotą orzeczoną a kwotą dotychczas obowiązującą.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r., zwanej w dalszej części "ustawą".

Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz ustalanie opłat odbywa się na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), zwanej w dalszej części "ustawą o gospodarce nieruchomościami".Zgodnie z treścią art. 71 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Art. 71 ust. 4 tej ustawy stanowi, iż opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego.

Kwestie związane z ustaleniem wysokości oraz trybem dokonywania zmian (aktualizacją ) opłat z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości, regulują przepisy rozdziału 8 - "Ceny, opłaty i rozliczenia za nieruchomości"- ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zgodnie z art. 78 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami właściwy organ zamierzający zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty (...), przesyłając równocześnie ofertę przyjęcia jej w nowej wysokości (...).Ustawodawca w art. 78 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami określił, iż użytkownik wieczysty może w terminie 30 dni od daty otrzymania wypowiedzenia, złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego (...), wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości.Zgodnie z art. 78 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami złożenie wniosku, o którym mowa powyżej, nie zwalnia z obowiązku uiszczania opłat w dotychczasowej wysokości (...)

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy oddanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie jest świadczeniem usług. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest zaś kwota należna (odpowiednio pierwsza opłata i opłaty roczne) z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, iż skoro podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku, to opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać, w przypadku gdy:

  • użytkownik wieczysty wniósł wniosek do organu odwoławczego, bowiem nie zgadza się ze zaktualizowaną opłatą roczną i nie ma w tej sprawie prawomocnego rozstrzygnięcia - kwota uiszczana w dotychczasowej wysokości, ponieważ z w/w przepisów art. 78 ust. 1-4 ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, iż użytkownik wieczysty jest w takim przypadku obowiązany do uiszczania opłat w dotychczasowej wysokości, co zdaniem tut. organu należy rozumieć jako kwotę należną w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy.
  • do czasu rozstrzygnięcia przez organem odwoławczym użytkownik wieczysty uiszczał opłaty oraz rozliczał podatek należny w wysokości przed aktualizacją, a w ostatecznym rozstrzygnięciu ustalono opłatę w kwocie większej od dotychczas uiszczanej- różnica między kwotą orzeczoną a do tej pory opłacaną, ponieważ w tym przypadku w/w różnica będzie stanowić część kwoty należnej w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 15 lutego 2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 2 w/cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj