Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-22/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-22/05
Data
2005.06.01



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
reprezentacja


Pytanie podatnika
Czy od towarów przekazywanych w ramach limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy Spółka winna odprowadzić podatek VAT i jak winno wyglądać dokumentowanie takich czynności ?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 / w związku z art. 5 ust.1 pkt 1 i art. 7 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. / i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania towarów przekazywanych w ramach limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatnika w w/w wniosku jest nieprawidłowe .

Do do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o pisemną interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka dokonała zakupów: alkoholu, słodyczy, kawy, herbaty i kalendarzy firmowych z przeznaczeniem na reklamę i reprezentację. Wnioskodawca we własnym stanowisku stwierdza, że podstawową zasadą w podatku od towarów i usług jest, że od nabytych towarów i usług przysługuje prawo do odliczenia podatku z faktury dokumentującej te nabycia w zakresie, w jakim towary te i usługi związane są z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu tym podatkiem. Drugą zasadą, którą ma decydujący wpływ na prawo do odliczenia podatku jest aby poniesione wydatki na nabyte towary i usługi mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zdaniem pytającego spełnia on powyższe warunki i dlatego ma prawo do odliczenia podatku wykazanego na fakturach zakupu. W skierowanym zapytaniu Spółka prosi o rozważenie następującego problemu: czy Spółka jest obowiązana naliczyć od tych towarów podatek należny i czy ma obowiązek wystawić faktury wewnętrzne dokumentujące to przekazanie. We własnym stanowisku Spółka stwierdza, że nie jest obowiązana naliczyć podatku należnego od zakupionych towarów, ponieważ opodatkowaniu podlegają te przekazania towarów, których celem jest inny zamiar niż związany z prowadzonym przedsiębiorstwem, chodzi tu o przekazania, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, czyli nie mają żadnego wpływu na przyszłe obroty tego przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów obecnych lub potencjalnych. W świetle powyższego zdaniem Spółki w sytuacji, gdy nie powstał obowiązek podatkowy nie ma obowiązku wystawienia faktur wewnętrznych dokumentujących to przekazanie. Ustosunkowując się do powyższego zapytania należy stwierdzić, że na podstawie art.5 ust.1pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów. Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 2 pkt. 1 cytowanej wyżej ustawy -rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy – przez dostawę towarów rozumie się również przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w tym także darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części

Oznacza to, że nieodpłatne zużycie towarów, / artykułów spożywczych /, podczas spotkań z kontrahentami, jako nie wymienione w cytowanych wyżej przepisach, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i na tę czynność nie należy wystawiać faktury wewnętrznej. Natomiast nieodpłatne przekazanie towarów, mające charakter upominków dla kontrahentów, jako przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, będzie podlegało, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT. Taką czynność podatnik będzie zobowiązany udokumentować fakturą wewnętrzną na podstawie art.106 ust.7 ustawy o VAT. Jednak zgodnie z art. 7 ust.3 ustawy o VAT, przekazanie takiego upominku nie będzie podlegało opodatkowaniu jeśli przedmiotem przekazania był prezent o małej wartości w rozumieniu art.7 ust. 4 ustawy o VAT, a przekazanie to miało bezpośredni związek z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. W takich przypadkach podatnik również nie ma obowiązku dokumentowania tych czynności fakturą wewnętrzną.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj