Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
U.S.IV-406/1/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IV-406/1/05
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
budowa budynków
budynek mieszkalny
pozwolenie na budowę
sprzedaż mieszkania
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy zachowana będzie ulga mieszkaniowa od darowizny otrzymanej w 2004 r., gdy mieszkanie będzie sprzedane w 2005 r., a uzyskane pieniądze przeznaczone będą na budowę domu, gdzie pozwolenie uzyskano w 2003 r.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 16 ust. 1, 2, 7 i 8 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 21.01.2005 r., skierowanego do Ministra Finansów Departament Prawny, postanawia stwierdzić, że z powodu sprzedaży w 2005 r. lokalu mieszkalnego nabytego w formie darowizny w 2004 r. straci pan prawo do ulgi mieszkaniowej otrzymanej wówczas na mocy art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W dniu 21.02.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek w sprawie udzielenia pisemnej informacji o aktualnie obowiązującym prawie stosowania art. 16 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że:

  1. w 2004 r. otrzymał pan w drodze darowizny mieszkanie o pow. 30 m2, znajdujące się w budynku wielomieszkaniowym,
  2. przyjmując darowiznę nie zapłacił pan podatku, gdyż notariusz zastosował ulgę mieszkaniową wynikającą z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn,
  3. dla poprawienia warunków mieszkaniowych swojej 4-osobowej rodziny, zamierza pan w 2005 r. sprzedać ww. mieszkanie, w związku z czym nie będzie spełniony wymagany przy uldze mieszkaniowej warunek zamieszkiwania w nabytym w drodze darowizny mieszkaniu przez okres minimum 5-ciu lat ,
  4. środki uzyskane ze sprzedaży planuje pan przeznaczyć na budowę domu jednorodzinnego, mając na to zezwolenie wydane w 2003 r., tj. przed otrzymaniem darowizny.

Zwrócił się pan z zapytaniem, czy w przedstawionej wyżej sytuacji zachowane pozostanie prawo do ulgi mieszkaniowej, z której skorzystał pan przyjmując darowiznę w 2004 r., czy prawo to pan straci.

Tutejszy organ przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie z dnia 21.01.2005 r. stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej i stwierdził, co następuje:

Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514) ulga mieszkaniowa przysługuje osobom, które między innymi, będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

  • od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  • od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Dla skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn istotne jest to, by nabyty w drodze darowizny lub spadku budynek mieszkalny lub lokal służył zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. Jeżeli przed upływem wymaganego 5-letniego okresu zamieszkiwania w nabytym lokalu lub budynku nastąpi jego zbycie, ulga zgodnie z art. 16 ust. 7 będzie zachowana, jeżeli nabycie innego lokalu czy budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę nastąpi nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Za początek terminu ustalonego dla nabycia innego lokalu lub pozwolenia na budowę, bez utraty prawa do ulgi, ustawodawca uznał moment zbycia lokalu nabytego w spadku lub darowiźnie, nie określił natomiast, czy warunki będą spełnione, jeżeli pozwolenie na budowę domu uzyskane było przed datą zbycia, a w tym konkretnym przypadku, również przed otrzymaniem w drodze darowizny lokalu mieszkalnego, objętego ulgą mieszkaniową. Plan budowy domu (2003 r.) był podjęty przed przedmiotowymi zdarzeniami, które miały miejsce później (przyjęty w darowiźnie lokal mieszkalny - w 2004 r., planowana jego sprzedaż - w 2005 r.). Zezwolenie na budowę domu otrzymał pan w 2003 r. i plan ten byłby realizowany bez względu na to, czy otrzymane w drodze darowizny mieszkanie będzie spieniężone dla pozyskania środków na jego budowę, czy też nie. Z powyższego nie wynika wprost, by sprzedaż lokalu podyktowana była koniecznością poprawienia warunków mieszkaniowych, jakie zaistniały po otrzymaniu darowizny, lecz były już wcześniej zabezpieczane przez pana.

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 2 pkt 5 cytowanej ustawy, warunek określony wyżej uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal zostały zbyte przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia (art. 16 ust. 8). Przepis ten pozwala nabywcy, w razie konieczności zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, na spełnienie warunku podanego w art. 16 ust. 2 pkt 5 w ten sposób, że:

  • nabyty budynek lub lokal zostanie zbyty przed rozpoczęciem zamieszkania, co w korelacji z przepisem art. 2 pkt 5 lit. b oznacza, iż czynność ta musi nastąpić w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego, gdyż do momentu upływu tego terminu nabywca ma możliwość spełnienia warunków tego przepisu w sposób w nim określony, tzn. przez zamieszkanie w nabytej nieruchomości lub przez spełnienie przesłanek zawartych w ust. 8; niespełnienie w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego jednego z tych warunków wywołuje utratę prawa do ulgi,
  • w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia tej nieruchomości nabywca darowizny nabędzie inny lokal lub budynek albo uzyska pozwolenie na jego budowę.

Maksymalnie zatem warunek nabycia ulgi określonej w art. 16 ust. 2 pkt 5 w związku z ust. 8 omawianej ustawy może zostać zrealizowany w terminie do roku i 6 miesięcy, co oznacza, że do tego czasu nabywca realizujący przesłankę zawartą w ust. 2 pkt 5 w sposób określony w ust.8 musi spełnić także pozostałe warunki wynikające z przepisów ust. 2. Taka interpretacja omawianych przepisów uwzględnia zarówno wykładnię językową, jak i celowościową. Jedynie przy takiej wykładni osoba, która jest właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego albo ich najemcą i nabędzie z tytułu spadku lub darowizny nieruchomość mieszkalną, którą będzie musiała zbyć ze względu na konieczność zmiany obecnych warunków lub miejsca zamieszkania, będzie miała możliwość skorzystania z omawianej ulgi podatkowej.

Reasumując powyższe, należy stwierdzić, że z chwilą sprzedaży w 2005 r. lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze darowizny, w 2004 r. powstanie podstawa do wznowienia postępowania podatkowego i dokonania wymiaru podatku od darowizny tak, jakby ulga mieszkaniowa nie przysługiwała.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia i obowiązuje do dnia zmiany przepisów. Nie jest ona wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Ponadto tut. organ zaznacza, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez pana i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj