Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/8/05
z 1 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/8/05
Data
2005.04.01



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja przebiegu pojazdu
koszty przejazdu
samochód osobowy
samochód prywatny
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu związanych z używaniem samochodu osobowego na dojazdy podatnika z miejsca zamieszkania do zakładu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 17.01.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek pana o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu związanych z używaniem samochodu osobowego na dojazdy podatnika z miejsca zamieszkania do zakładu. Przedstawiając stan faktyczny wskazał pan, że prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną wg PKD 74.50.B jako działalność jednoosobowych podmiotów. Z dalszej części przedmiotowego wniosku wynika, że mieszka pan w J., natomiast działalność tą wykonuje w G. Do miejsca prowadzenia działalności dojeżdża pan samochodem osobowym użyczonym przez ojca. Koszty używania tego samochodu rozliczane są na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu, a na koniec miesiąca zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Wniosek podatnika sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy wymienione wydatki związane z używaniem samochodu osobowego na dojazdy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, powołując się na wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z 1992 i 1997 r. uważa pan, że będące przedmiotem zapytania wydatki wyliczone w oparciu o ewidencję przebiegu pojazdu w opisanym stanie faktycznym stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 powołanej w sentencji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby uznać zatem dany wydatek za koszt uzyskania przychodów dla celów podatkowych, musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu, oraz nie może to być koszt wymieniony w katalogu negatywnym, tj. w ustawowym wykazie kosztów nie uznanych za koszty podatkowe. Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Tym samym wydatki, o których mowa we wniosku poniesione przez podatnika w związku z przejazdami samochodem osobowym z miejsca zamieszkania do zakładu i z zakładu do miejsca zamieszkania stanowią koszty uzyskania przychodów w wysokości ustalonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj