Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-I-415/7/2005
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-415/7/2005
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
apteka
leki
moment powstania przychodów
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
Do przychodów którego miesiąca należy zaliczać należną od NFZ refundację ceny leków i materiału medycznego, czy do miesiąca w którym wydano leki, czy do miesiąca, w którym otrzymano refundację?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie przepisów:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. z 2005 r. U. Nr 8, poz. 60),
  • art. 14 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie ustalenia momentu powstania przychodu postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko podatników w zakresie ewidencjonowania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze sprzedażą leków refundowanych przez NFZ.

Wspólnicy spółki jawnej "C." pan Tadeusz C. i pan Krzysztof W. w piśmie z dnia 25.02.2005 r. zwrócili się o udzielenie interpretacji w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w pismach stanu faktycznego wynika, że:

  • podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej podatników jest prowadzenie aptek,
  • w przypadku sprzedaży leków i materiałów medycznych część ceny za sprzedane leki płaci sprzedawcy klient (kupujący) a część NFZ.

Podatnicy na tle przedstawionego stanu faktycznego występują z zapytaniem: "do przychodów którego miesiąca należy zaliczać należną od NFZ refundację ceny leków i materiału medycznego: czy do miesiąca, w którym wydano leki czy do miesiąca w którym otrzymano refundację". W przedmiotowej sprawie podatnicy zajęli następujące stanowisko "u sprzedającego z datą sprzedaży wystąpi przychód należny równy całej należności, jaką za wydany towar powinien otrzymać sprzedający, bez względu na to, czy ją już częściowo otrzymał przy wydaniu towaru czy dopiero otrzyma".

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

  • art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont; u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług,
  • art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
    Stosownie do generalnej klauzuli wyrażonej w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W praktyce oznacza to, że przychód powstaje w momencie wydania towaru, wyrobu lub wykonania usługi. W tym wypadku bez znaczenia pozostaje fakt zapłaty przez odbiorcę. Od tej ogólnej definicji przewidziano pewne wyjątki. Ustawodawca zawarł je między innymi w art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy wskazując, że do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również otrzymane dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot wydatków. W tym przypadku przychód powstaje w momencie otrzymania dotacji, subwencji, dopłaty i innych nieodpłatnych świadczeń. Refundacja jest dopłatą do wydawanych leków za odpłatnością ulgową lub bezpłatnie. Taka regulacja oznacza, że przychodem z tytułu prowadzenia apteki są:
  • kwoty należne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych,
  • kwoty refundacji.

W praktyce przychodem apteki są faktycznie osiągnięte utargi dzienne ze sprzedaży leków lub materiałów medycznych oraz kwoty otrzymanej refundacji ceny leku lub materiału medycznego wydawanego ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Za dzień (miesiąc) uzyskania przychodu, w przypadku dopłat do leków lub materiałów medycznych, uznaje się dzień (miesiąc), w którym właściciel apteki uzyskał refundację.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj