Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-18/05/BAP
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-18/05/BAP
Data
2005.06.14


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
przelew wierzytelności
przewłaszczenie


Pytanie podatnika
Czy przelew wierzytelności, stanowiący zabezpieczenie zawartej umowy sprzedaży, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dokonuje ona na podstawie zawieranych umów sprzedaży krów mlecznych na raty rolnikom na terenie Polski. Zabezpieczeniem umowy jest m.in. przelew wierzytelności przysługujących rolnikowi w stosunku do mleczarni, do której dostarcza mleko. Umowa przelewu wierzytelności zawierana jest bądź w formie odrębnej od umowy sprzedaży, bądź też stanowi jej integralną część. Zgodnie z treścią umowy przelewu wierzytelności rolnik wyraża zgodę na dokonywanie przez mleczarnię potrąceń i przekazywanie potrąconych kwot na rzecz Spółki z tytułu zapłaty na poczet poszczególnych rat. We wniosku Spółka przedstawiła stanowisko, iż ww. czynność przelewu wierzytelności nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, powołując się na fakt iż nie jest czynnością wymienioną w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Umowa cesji wierzytelności uregulowana jest w art. 509 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jej treścią, wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja wierzytelności ma charakter niesamoistny i może przyjąć formy określone w art. 710 §1 Kodeksu cywilnego (umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności). Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż przesłankami przedmiotowego przelewu wierzytelności jest zabezpieczenie istniejącego zobowiązania, a w konsekwencji zmiana przedmiotu świadczenia. Zmiana przedmiotu świadczenia jest czynnością uregulowana w art. 453 Kodeksu cywilnego - dłużnik za zgodą wierzyciela zobowiązuje się spełnić inne świadczenie w celu wygaśnięcia zobowiązania pierwotnego

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ czynność przelewu wierzytelności celem zabezpieczenia istniejących zobowiązań, jak również przelew wierzytelności w celu zmiany przedmiotu świadczenia nie zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedmiotowa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj