Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-35/12571/05/PJ
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-35/12571/05/PJ
Data
2005.04.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie
kontrahent zagraniczny
premia pieniężna
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym dokumentowania premii pieniężnych otrzymanych od kontrahenta unijnego w związku z osiągniętym poziomem obrotów w roku 2004.


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15.03.2005 r.

Z wniosku złożonego do tutejszego organu podatkowego w dniu 22.03.2005 r. wynika, że otrzymał Pan od dostawcy zagranicznego (kontrahenta niemieckiego) premię pieniężną za wysokość obrotów osiągniętych w 2004 roku. Ww. dostawca w lutym 2005 r. wystawił dla Pana firmy noty kredytowe z podziałem na dwa okresy rozliczeniowe:

1. za obroty osiągnięte w okresie 01.01.2004 r. - 30.04.2004 r.

2. za obroty osiągnięte w okresie 01.05.2004 r. - 31.12.2004 r.

Nota kredytowa obejmująca pierwszy z ww. okresów rozliczeniowych została przeliczona wg. kursu EUR z dnia wystawienia noty i zaksięgowana w miesiącu lutym 2005 r..

Nota kredytowa za okres 01.05.2004 r.-31.12.2004 r. również została przeliczona przez Podatnika wg. kursu EUR obowiązującego w dniu wystawienia noty. Na podstawie tego dokumentu wystawiono w tym samym miesiącu fakturę za świadczenie na rzecz kontrahenta niemieckiego usługi tzw. „dobrego klienta”. Kwota premii wynikająca z noty to wartość brutto na fakturze. Ustalając podstawę opodatkowania Podatnik przyjął, że usługa ta jest opodatkowana na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu 22% stawki podatku. Ww. faktura została ujęta w rejestrze sprzedaży w miesiącu lutym 2005 r.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym dokumentowania premii pieniężnych otrzymanych od kontrahenta unijnego w związku z osiągniętym poziomem obrotów w roku poprzednim.

Zdaniem Podatnika, premia za okres od 01.05.2004 do 31.12.2004 r. powinna być potraktowana jak wynagrodzenie za świadczenie usług przez nabywcę i powinna być udokumentowana fakturą VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przesunięcie środków pieniężnych pomiędzy dostawcą a nabywcą nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej jednak wypłata środków pieniężnych wiąże się z konkretnym zachowaniem beneficjenta. Istotne zatem znaczenie dla określenia skutków podatkowych wypłacenia premii pieniężnej mają okoliczności, w których premia taka jest wypłacana. Warunki wypłaty premii pieniężnej wynikają z zawartej między stronami umowy.

Jeżeli opust związany jest z konkretną dostawą, prowadzi do obniżenia ceny, zatem powinien pomniejszać u dostawcy obrót z tytułu dokonanej wcześniej dostawy towarów. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług obrót, zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W takim przypadku opust należy dokumentować fakturą korygującą.

Natomiast w sytuacji, gdy premia pieniężna odnosi się do szeregu dostaw w określonym czasie, jej wypłata związana jest z określonym zachowaniem nabywcy (beneficjenta premii), czynności te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Premia stanowi w takim przypadku rodzaj wynagrodzenia dla nabywcy za świadczone na rzecz dostawcy usługi.

W przedstawionym stanie faktycznym w lutym 2005 r. otrzymał Pan od kontrahenta niemieckiego premię pieniężną za osiągnięte w 2004 r. obroty. Oznacza to, że otrzymał Pan wynagrodzenie za świadczoną usługę „dobrego klienta”.

Świadczenie ww. usługi podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce, ponieważ zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ww. usługi opodatkowane są stawką podstawową w wysokości 22%.

Ponadto tutejszy organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...). W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w przypadku otrzymanej przez Podatnika premii cała kwota należna - otrzymana od nabywcy stanowi wartość brutto faktury.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że otrzymana przez Pana firmę od kontrahenta zagranicznego premia pieniężna jako wynagrodzenie za usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych i winna być udokumentowana fakturą VAT wystawioną zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) ze stawką 22%.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowych do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj