Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PP/005/13/05/MC
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PP/005/13/05/MC
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budynek usługowy
odliczenie podatku od towarów i usług
pozwolenie na budowę


Pytanie podatnika
Strona zapytuje o możliwość odliczania wydatków inwestycyjnych ponoszonych na budowę pawilonu handlowego , związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą , w przypadku gdy w pozwoleniu na budowę figuruje Podatnik i małżonek- osoba nie prowadząca działalności?


Podatnik zgodnie z załączoną decyzją o pozwoleniu nabudowę z dnia 23.12.2003 r. rozpoczął w maju 2003 r. budowę pawilonu handlowego branży ogrodniczej. Powyższa decyzja wydana została na małżonków Państwo Agnieszkę i Edwarda A. W piśmie zaznaczono, iż przedmiotowa inwestycja od początku jest przeznaczona na działalność gospodarczą prowadzoną przez Panią Agnieszkę A. Małżonek jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Do wniosku załączono również kserokopię zaświadczenia z Urzędu Gminy o wpisie do rejestru podmiotów gospodarczych z dniem 15.06.03r. Strona zapytuje o możliwość odliczania wydatków ponoszonych na tę inwestycję.

Pismem z dnia 30 marca 2005r. Podatnik zwrócił się z prośbą o interpretację dotyczącą możliwości odliczania od podatku należnego podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych ponoszonych na budowę pawilonu handlowego branży ogrodniczej, w sytuacji gdy nabywcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność pozostająca w zwiąku małżeńskim. Zdaniem Podatnika przysługuje mu prawo do odliczania powyższych wydatków.
Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:

Osoba fizyczna, oprócz tego, że prowadząc działalność gospodarczą posiada status podatnika i podlega regulacjom ustawy o VAT , jednocześnie będąc w związku małzeńskim podlega przepisom dotyczącym małżeńskich stosunków majątkowych, które unormowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
W art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego , ustawodawca wskazuje, iż z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje z mocy prawa wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek( wspólność ustawowa).
Zatem przedsiębiorstwo, które rozpoczęło funkcjonowanie w tracie związku małżeńskiego - pomimo, iż prowadzone jest przez jednego z małżonków - stanowi przedmiot współwłasności obojga małżonków.
W świetle art. 36 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym.

Stosownie do art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jeżeli nabywane przez Panią materiały budowlane są wykorzystywane do budowy pawilonu, który zostanie zaliczony do środków trwałych podlegających amortyzacji i będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, wówczas , zgodnie z ww. przepisem o podatku od towarów i usług, ma Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup tych materiałów.
Wydatki ponoszone na realizowaną inwestycję, która zostanie zaliczona do środków trwałych powinny być udokumentowane Fakturami VAT wystawianymi na imię i nazwisko oraz NIP Wnioskodawcy.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zaznacza, iż uprawnienie do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nadane przez ustawodawcę zapisem art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług może być stosowane wyłącznie przez podatników , zarejestrowanych jako podatnicy VAT.
związku z powyższym możliwość odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne dokonywane po dacie rejestracji do podatku od towarów i usług.

Reasumując, jeżeli Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT realizuje inwestycję, na prawach ustawowej wspólności majątkowej, która będzie służyła sprzedaży opodatkowanej, podatek naliczony z tytułu nabycia towarów i usług służących realizacji inwestycji ma prawo odliczyć od podatku należnego na zasadach ogólnych , określonych w art. 86 ust. 10 cytowanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj