Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej
PP-443/36/2004
z 27 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/36/2004
Data
2005.01.27



Autor
Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek używany
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunty
nieruchomości
opłata za użytkowanie wieczyste
prawo własności
przekazanie nieodpłatne
stawki podatku
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
1. Czy należy pobierać podatek VAT (a jeśli tak to, w jakiej wysokości) przy naliczaniu opłaty z tytułu oddania nieruchomości w wieczyste użytkowanie - jeśli nieruchomość jest zabudowana budynkami "używanymi" ?
2. Czy należy pobierać podatek VAT (a jeśli tak to, w jakiej wysokości) w przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności - następującego odpłatnie na mocy decyzji Prezydenta Miasta ?
3. Czy w przypadku pobierania opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego należny podatek VAT winien zostać odprowadzony od kwoty już ustalonej opłaty rocznej, czy też podatkiem tym winien być dodatkowo obciążony użytkownik wieczysty ?


Na podstawie art. 14a, 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na następujące pytania zawarte w piśmie nr GN.II.7224.R-93/04 z dnia 15.12.2004 r. uzupełnionym w dniu 27.12.2004 r. i 18.01.2005 r. dot. interpretacji przepisów prawa podatkowego:
1. Czy należy pobierać podatek VAT (a jeśli tak to, w jakiej wysokości) przy naliczaniu pierwszej opłaty - wynoszącej 25% wartości gruntu – z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości zabudowanych budynkami w następujących sytuacjach:
a) oddania w wieczyste użytkowanie działki gruntu wraz z nieodpłatnym przekazaniem usytuowanego na niej budynku. Nieodpłatnie przekazywany budynek był oddany do użytku w 1988 r. i od tego momentu do chwili obecnej nie prowadzono w budynku żadnych prac remontowych i modernizacyjnych.
Urząd Miejski stoi na stanowisku, że oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie następujące jednocześnie z przekazaniem budynku jest zwolnione od opodatkowania.
b) pobrania opłaty z tytułu oddania w wieczyste użytkowanie gruntu od przedsiębiorstwa, które dotychczas korzystało z warunkowego zwolnienia od tej opłaty.
Przedsiębiorstwo nabyło aktem notarialnym z dnia 26.05.1994 r. prawo użytkowania wieczystego działki wraz z nieodpłatnym nabyciem prawa własności usytuowanych na niej budynków. Na podstawie obowiązujących wówczas przepisów przedsiębiorstwo zostało zwolnione z wniesienia pierwszej opłaty z zastrzeżeniem, iż będzie zobowiązane opłatę uiścić, jeżeli przedmiotową nieruchomość sprzeda przed upływem 10 lat.
Według Jednostki w opisanej sytuacji również ma zastosowanie zwolnienie od opodatkowania.
2. Czy należy pobierać podatek VAT (a jeśli tak to, w jakiej wysokości) w przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności następującego odpłatnie na mocy decyzji Prezydenta Miasta?
Zdaniem wnioskodawcy opisana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
3. Czy w przypadku pobierania opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego należny podatek VAT winien zostać odprowadzony od kwoty już ustalonej opłaty rocznej, czy też podatkiem tym winien być dodatkowo obciążony użytkownik wieczysty?
W powyższej kwestii Urząd Miejski wyraża opinię, że podatek VAT powinien być doliczony do ustalonej opłaty.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku Kam.:

Ad. 1 pkt a

Nie podziela stanowiska Jednostki w przedstawionej kwestii i wyraża opinię, iż w opisanej sytuacji opłata za wieczyste użytkowanie podlega opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 22%. Powyższe stanowisko wynika z następującej interpretacji:
Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawne.
Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającym opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT w wysokości 22% na podstawie art. 41 ust. 1 tejże ustawy.
Przepis § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) zwalniający od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0% nie może mieć zastosowania ponieważ w opisanej sytuacji następuje ustanowienie a nie zbycie prawa wieczystego użytkowania.

Ad. 1 pkt b

Nie podziela stanowiska Urzędu Miejskiego w przedmiotowej sprawie kierując się następującymi przesłankami:
W opisanej sytuacji ma miejsce pobranie przez Urząd Miejski opłaty związanej z oddaniem w wieczyste użytkowanie gruntu w związku z niewypełnieniem warunku umowy zobowiązującej przedsiębiorstwo zwolnione od opłaty do użytkowania nieruchomości przez okres co najmniej 10 lat.
Ponieważ pobranie opłaty nie jest związane z dostawą budynków, którego właścicielem jest przedsiębiorstwo, nie będzie miał zastosowania przepis § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalniający opłatę za użytkowanie wieczyste od podatku VAT.
W związku z powyższym opłata podlegać będzie opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT w wysokości 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Ad. 2

Zgadza się z opinią wnioskodawcy na temat opodatkowania użytkowania wieczystego w opisanej sytuacji.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dokonywane na podstawie decyzji administracyjnej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 04.09.1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przysługującego osobom fizycznym (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1299 ze zm.) jest zmianą formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości dokonaną w ramach zadań realizowanych przez organ władzy publicznej – w tym przypadku Prezydenta Miasta.
Zgodnie z art. 15 ust. 6 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
A zatem przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej, wydanej przez właściwy organ nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ad. 3

Odnośnie poruszanej kwestii zajmuje następujące stanowisko:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Ponadto zwrócić należy uwagę na art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050), w myśl którego cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić za towar lub usługę.
W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług (...), jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług (...).
W związku z powyższym po dniu 01.05.2004 r. opłaty za użytkowanie wieczyste objęte opodatkowaniem podatkiem VAT powinny zawierać w sobie podatek od towarów i usług.Od tego momentu podatek VAT stał się jednym z ważniejszych elementów kształtujących wysokość opłat z tytułu użytkowania wieczystego, jednak rozstrzygnięcie czy w związku z tym należy podwyższyć już ustalone opłaty roczne nie leży w gestii Urzędu Skarbowego.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj