Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/436/02/0001/05
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436/02/0001/05
Data
2005.06.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
przekazanie rzeczy
spółka osobowa
zmiana umowy spółki


Pytanie podatnika
Czy umowa ustanowienia bezpłatnego użytkowania nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz.U.z 2005r. nr 8,poz.60 / - w wyniku wszczęcia z urzędu postępowania na podstawie postanowienia z dnia 19.05.2005r. nr PO/436/02/0001/05 - uchyla się ostateczne postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni z dnia 12.04.2005r. nr PO/436 – 001/05 , udzielające ..... pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych – z uwagi na rażące naruszenie prawa.

U Z A S A D N I E N I E

W wyniku rozpatrzenia wniosku ..... z dnia 10.01.2005r. / z uzupełnieniami / Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni postanowieniem z dnia 12.04.2005r. nr PO/436 –001/05 wydanym na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / t.j.Dz.U. z 2005r. nr 8 , poz.60 / stwierdził , iż umowa ustanowienia bezpłatnego użytkowania nieruchomości nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych . Ustawa z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /t.j.Dz.U. z 2005r. nr 41 , poz.399/ odnosi się bowiem do czynności cywilnoprawnych objętych zamkniętym katalogiem zawartym w art.1 , który nie wymienia wskazanej umowy.

Przedmiotowe postanowienie ma charakter ostateczny , gdyż jego adresat nie skorzystał z prawa wniesienia zażalenia .

Po analizie treści rozstrzygnięcia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni i stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnika , Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku - postanowieniem z dnia 19.05.2005r. nr PO/436/02/ 0001/05 - wszczął z urzędu postępowanie w celu jego uchylenia .

Przedmiotowe postanowienie – w świetle art.14 b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej - wydane bowiem zostało z rażącym naruszeniem prawa .

W pierwszej kolejności zauważyć należy , iż wnioskodawca - spółka jawna – w pisemnym wystąpieniu wskazał na zawarcie umowy użyczenia , na mocy której wspólnik , nieruchomość stanowiącą jego własność , oddał spółce do nieodpłatnego używania .

W wydanym postanowieniu wskazany organ podatkowy odniósł się natomiast do innej umowy, to jest do bezpłatnego użytkowania nieruchomości , zatem do czynności cywilnoprawnej znajdującej odrębne - od umowy użyczenia - uregulowanie w Kodeksie cywilnym / art.252 /.

Co do zasady podzielić natomiast należy stanowisko Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni , iż podatkowi od czynność cywilnoprawnych podlegają umowy zawarte w art.1ust.1 ustawy o tym podatku , stanowiącym zamknięty katalog.

Bezspornym jest ,iż wśród czynności cywilnoprawnych wymienionych w pkt-ch od „a” do „k” nie została wskazana przez ustawodawcę zarówno umowa bezpłatnego użytkowania jak i umowa użyczenia.

Opodatkowaniu podlega natomiast umowa spółki / lit.”k” / i - na co wskazuje zapis art. 1 ust.1 pkt 2 – także zmiana umowy . W przypadku umowy spółki - przy spółce osobowej – za jej zmianę uważa się oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania / art.1 ust.3 pkt 1 ustawy /.

Zauważyć należy , iż ustawodawca wskazał wyłącznie na fakt nieodpłatnego używania oddanej spółce rzeczy .Taki skutek jest wynikiem zawarcia umowy użyczenia , bowiem w myśl art.710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej w tym celu rzeczy.

Również istotą wskazanej w postanowieniu organu podatkowego pierwszej instancji umowy bezpłatnego użytkowania jest – na co wskazuje treść art.252 Kodeksu cywilnego - obciążenie rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków .

Zaznaczyć w tym miejscu należy , iż w świetle art.1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dla celów omawianego podatku spółkę osobową stanowi : spółka cywilna, jawna , partnerska , komandytowa lub komandytowo – akcyjna .

Odnosząc powyższą regulację do formy prawnej funkcjonowania..... / spółka jawna / stwierdzić należy , iż zawarta umowa użyczenia / tak jak umowa bezpłatnego użytkowania błędnie wskazana w przedmiotowym postanowieniu / – jako forma zmiany umowy spółki osobowej – powoduje konsekwencje podatkowe na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Taki stan sprawy oznacza wydanie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni postanowienia zawierającego pisemną interpretację przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych z rażącym naruszeniem prawa .

Taka wada - na co wskazuje ukształtowana linia orzecznictwa /np. wyrok WSA z dn.14.10.2004r. sygn.akt III S.A./2293/03/ - ma miejsce wówczas , gdy istnieje oczywista sprzeczność między treścią przepisu a podjętym rozstrzygnięciem.

W omawianej sprawie z prostego zestawienia zapisu art.1 ust.3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i istoty umowy użyczenia /art.710 Kodeksu cywilnego / , czy też umowy bezpłatnego użytkowania / art.252 K.c./ wynika bezspornie , iż oddanie przez wspólnika spółce - na mocy wymienionej czynności cywilnoprawnej – rzeczy do nieodpłatnego używania stanowi zmianę umowy spółki jawnej , z konsekwencjami podatkowymi na gruncie wymienionej ustawy.

Podstawę opodatkowania stanowi tym samym roczna wartość nieodpłatnego używania , którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy oddanej do nieodpłatnego używania /art.6 ust.1 pkt 8 lit.e ustawy / , zaś stawka podatkowa wynosi 0,5% / art.7 ust.1 pkt 9 ustawy/. Przy czym w przypadku zawarcia umowy na czas nieokreślony podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika :

  1. wartość świadczeń za lat 10

  2. albo
  3. wartość świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy / art.6 ust.6 i 7 ustawy /

Odmienna kwalifikacja dokonana w postanowieniu z dn.12.04.2005r. nr PO/436 – 001/05 stanowi więc o rażącym naruszeniu prawa .

Wystąpienie powyższej okoliczności skutkuje uchyleniem przedmiotowego postanowienia przez organ odwoławczy z urzędu , w trybie art.14 b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj