Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PPM/443-7/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PPM/443-7/05
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budynek używany
gmina
grunt zabudowany
nieruchomość budowlana
sprzedaż nieruchomości
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż zabudowanej nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług jako towaru używanego na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT? Na działce znajduje się budynek wybudowany w latach 70-tych XX wieku.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 i 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wnioskiem Urzędu Gminy ......... z dnia 15 marca 2005 r., – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach informuje, że stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem nr GN.72241-1/05 z dnia 15.03.2005 r. Urząd Gminy ......... zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Gmina ......... zamierza zbyć w drodze przetargu nieruchomość, na którą składa się grunt o powierzchni 1800 m2, oraz budynek byłej zlewni mleka wraz z wbudowanym zbiornikiem na mleko, wybudowane w latach 70-tych.
Własność gruntu Gmina nabyła w roku 1994 nieodpłatnie z mocy prawa na podstawie decyzji Wojewody Radomskiego, zaś znajdujące się na nim budynki – w roku 1999 od Spółdzielni Mleczarskiej w zamian za zaległości podatkowe.
Pytanie brzmi: Czy Gmina powinna zapłacić podatek od towarów i usług od sprzedaży przedmiotowej nieruchomości?
Zdaniem pytającego sprzedaż powyższej działki jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), z uwagi na to, że są to towary używane.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju.Przez dostawę towarów, na mocy art. 7 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług są również budynki i budowle, a także grunty (art. 2 pkt 6).
Tak, więc obecnie obrót nieruchomościami gruntowymi jest traktowany jako odpłatna dostawa towarów i, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W myśl art. 29 ust. 5, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.A zatem grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków i budowli trwale z nimi związanych.
Ta sama zasada będzie dotyczyć sytuacji, gdy sprzedaż budynków trwale związanych z gruntem będzie zwolniona od podatku VAT – wówczas sprzedaż tego gruntu będzie również korzystać ze zwolnienia.Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku, gdy budynki trwale związane z gruntem spełnią warunki pozwalające zakwalifikować je do towarów używanych w rozumieniu art. 43 ust. 2 oraz sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu (art. 43 ust. 1 pkt 2)
Przez towary używane rozumie się m.in. budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że znajdujący się na przedmiotowej działce budynek zlewni wraz ze zbiornikiem na mleko są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2, ponieważ okres jaki upłynął od ich wybudowania (lata 70-te) przekracza 5 lat.
O tym czy dostawa przedmiotowych budynków będzie zwolniona od podatku VAT należy stwierdzić czy sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Gmina nabyła własność budynków w roku 1999 r. od Spółdzielni Mleczarskiej z zamian za zaległości podatkowe. Ze znajdujących się w posiadaniu Urzędu Skarbowego danych podatkowych wynika, że w momencie nabycia budynków na własność Gmina nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Tym samym nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 ze zm.).

Oceniając przedstawiony stan faktyczny w świetle obowiązujących w dacie zaistnienia zdarzeń przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach stwierdza, że sprzedaż w drodze przetargu przedmiotowej nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt.2 w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT – zatem stanowisko wnioskodawcy w omawianej sprawie jest prawidłowe.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie, na podstawie art. 236 § 1 i 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj