Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/30/05/MJ
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/30/05/MJ
Data
2005.05.19



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
objęcie (nabycie) akcji
przychód z kapitału pieniężnego
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy wartośc dopłat uzyskiwanych przez subskrybentów do nabywanych przez nich akcji stanowić będzie ich przychody z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czy Spółka ma obowiązek rozliczenia subskrybenta z zaliczek na podatek dochodowy?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie- biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a :


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku 2005 Spółka Akcyjna z siedzibą w Paryżu przyjmuje subskrybcje na akcje , do nabycia których uprawnieni są pracownicy spółek grup na całym świecie, w tym w Polsce. Oddział w Polsce, który jest częścią grupy Spółki podjął decyzję o dokonaniu dopłaty dla każdego z pracowników przystępujących do subskrybcji. Wielkość dopłaty będzie zależała od ilości subskrybowanych przez daną osobę akcji.

Dopłata nie jest przekazywana subskrybentowi, lecz bezpośrednio emitentowi akcji. W przypadku, gdy ilość subskrybowanych akcji przekroczy ilość akcji emitowanych przez Spółkę z siedzibą w Paryżu, dokonana zostanie odpowiednia redukcja liczby akcji przydzielonych subskrybentom.

Zdaniem Oddziału wartość dopłat uzyskiwanych przez subskrybentów do nabywanych przez nich akcji stanowić będzie ich przychody z kapitałow pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Datą powstania tego przychodu będzie data, w której przychód z odpłatnego zbycia akcji przez subskrybenta stanie się należny. Natomiast w chwili odpłatnego zbycia akcji dochodem z kapitałów pieniężnych subskrybenta będzie różnica pomiędzy uzyskaną przy zbyciu ceną a wydatkami na nabycie akcji. Zatem wartość dopłaty w chwili subskrybcji akcji podwyższy – w chwili odpłatnego zbycia tych akcji – dochód subskrybenta (poprzez odpowiednie obniżenie wartości wydatków poniesionych przez subskrybenta na nabycie akcji).

Oddział uważa, że opodatkowanie podatkiem dochodowym dopłaty w chwili jej dokonania na rzecz subskrybenta doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu tj. raz w chwili dokonania tej dopłaty i ponownie w chwili odpłatnego zbycia akcji nabytych przez subskrybenta.

W opinii Spółki płatnik (pracodawca) nie ma obowiązku rozliczenia subskrybenta z zaliczek na podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wartość dopłat (w formie subskrybcji lub innych) dokonywanych przez pracodawcę do nabywanych przez pracowników akcji stanowi zatem przychód pracowników ze stosunku pracy. Przychód ten powstaje w dacie dokonania dopłaty. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 w/w ustawy przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość tego przychodu należy określić wg zasad wymienionych w art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 31 w/w ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej ,,zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Odnosząc się do wątpliwości Spółki dotyczących opodatkowania dochodu pracowników, który będzie w przyszłości uzyskany ze zbycia akcji należy wyjaśnić że, dochód ten będzie opodatkowany wg zasad określonych w art. 30b i art. 45 ust 1a pkt 1 w/w ustawy. Przy ustalaniu dochodu do opodatkowania pracownik może uwzględnić koszty nabycia lub objęcia udziałów/akcji przy czym stosownie do art. 22 ust. 1d w/w ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi ( stosownie do art. 11 ust . 2-2b) określony został przychód, kosztem uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia będzie wartość przychodu określonego w art. 11 ust 2 i 2a albo w art. 11 ust 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu wartość akcji nabytych za środki pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według takich samych zasad jak wynagrodzenie za pracę.

W związku z powyższym Spółka jako płatnik jest obowiązana obliczyć i pobrać zaliczki na podatek dochodowy od wartości dopłat dokonywanych do akcji nabywanych przez pracowników.

Natomiast obowiązek obliczenia i odprowadzenia 19% podatku dochodowego od dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji ciąży na pracownikach.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznego stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj