Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SM-M/436-3A/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SM-M/436-3A/05
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania --> Grupy podatkowe

Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
kwota wolna
podatek od spadków i darowizn
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Jaka jest kwota wolna w podatku od spadków i darowizn od nabycia spadku po zmarłym mężu i ojcu? Czy przysługuje ulga z tytułu zamieszkania w sytuacji, gdy: po śmierci spadkodawcy spadek po nim - #189; część lokalu mieszkalnego - nabyła żona i ich małoletnia córka każda w #189; części, a córka wnioskodawczyni nie jest właścicielką innego niż spadkowy lokalu mieszkalnego?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że po śmierci spadkodawcy spadek po nim nabyła żona i ich małoletnia córka każda w #189; części. Przedmiotem spadku jest #189; część lokalu mieszkalnego. Córka wnioskodawczyni nie jest właścicielką innego niż spadkowy lokalu mieszkalnego. Zdaniem podatnika kwota wolna po mężu i ojcu wynosi - 9637zł. W stosunku do małoletniej może być zastosowana ulga z tytułu zamieszkania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn ( t. jedn. Dz. U. z2004r. Nr 142, poz. 1514 ) kwota wolna od podatku w pierwszej grupie podatkowej wynosi 9.637,00 zł (dla spraw, w których obowiązek podatkowy powstał po dniu 31 grudnia 2002 r. ). Do pierwszej grupy podatkowej zaliczani są m. in. małżonek i zstępni zmarłego (art. 14 ust. 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 16 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia w drodze spadku przez osoby zaliczane do pierwszej grupy podatkowej budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu, o ile nabywca spełnia następujące warunki (określone w art. 16 ust. 2 pkt 1-5 ww. ustawy) tj.:

a) jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b) nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nim przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,

c) nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,

d) nie jest najemcą lokalu lub budynku lub będąc nim rozwiąże umowę najmu,

e) będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:- od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku, - od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Oznacza to, że małoletnia córka wnioskodawczyni, jeżeli nie jest właścicielką innego budynku, lokalu oraz spełnia pozostałe ww. warunki może skorzystać z ulgi z art. 16 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego wynikającego z zapytania podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj