Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US-I-1A/415/8/05
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1A/415/8/05
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
gospodarstwo rolne
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy możliwe będzie w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży niezabudowanej nieruchomości rolnej zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. l pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176, ze zm ), który stanowi , że wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny?


W dniu 25.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana ( ... ) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. zastosowanie zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art.21 ust.1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w następującej sytuacji:

W dniu 10.09.2001r., ( ... ) i ( ... ) działający jako wspólnicy spółki cywilnej, prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowe ( ... ) s.c., nabyli od Skarbu Państwa -Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w drodze umowy kupna, zawartej w formie aktu notarialnego repet. A nr 4501/2001, niezabudowaną nieruchomość rolną o pow. 19,16ha, oznaczoną numerem geodezyjnym l, położoną w obrębie wsi ( ... ). Po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną, ( ... ) i ( ... ) występując w charakterze wspólników Przedsiębiorstwa Handlowego ( ... ) Spółki Jawnej ( ... ) i ( ... ) , w dniu 10.12.2004r., na mocy umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego , repert. A nr 7500/2004, sprzedali wyżej wymienioną nieruchomość rolną ( ... ) małżonkom ( ... ). Kupujący oświadczyli, że nabywają tą nieruchomość w celu prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Na okoliczność przytoczonych faktów Pan ( ... ) przedłożył zaświadczenie wystawione przez Urząd Gminy w ( ... ). Z treści tego zaświadczenia wynika , iż Przedsiębiorstwo Handlowe ( ... ) Spółka Jawna ( ... )j była podatnikiem podatku rolnego z tytułu użytków rolnych położonych na terenie wsi ( ... ) oraz iż grunty te w dalszym ciągu opodatkowane są podatkiem rolnym.

W związku z powyższym Pan ( ... ) złożył zapytanie dotyczące faktu, czy możliwe będzie w odniesieniu do wyżej wymienionego przychodu zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. l pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176, ze zm ), który stanowi , że wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Zdaniem podatnika, mimo zbycia określonej wyżej nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia, przychód ze sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wszystkie przesłanki zastosowania tego przepisu zachodzą w niniejszej sprawie. Przedmiotowa niezabudowana nieruchomość rolna, zarówno w chwili nabycia jak w chwili sprzedaży stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zbycie tej nieruchomości na rzecz ( ... ) małżonków ( ... ) nie spowodowało utraty przez nią charakteru rolnego. Wobec powyższego nie ma, zadaniem podatnika, żadnych przeszkód do zwolnienia przychodu z tytułu sprzedaży tej nieruchomości z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim podziela stanowisko Pana ( ... ) w wyżej przedstawionej sprawie.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm. ) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie to nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

W myśl przywołanego artykułu zastosowanie zwolnienia uzależnione jest od wystąpienia łącznie dwóch przesłanek :

  1. przychód musi być uzyskany z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego( przesłanka pozytywna),
  2. przychód nie może być uzyskany ze sprzedaży gruntów , które w związku z tą sprzedażą utracą charakter rolny lub leśny ( przesłanka negatywna).

W pierwszej z przywołanych przesłanek ( tzw. przesłance pozytywnej ) ustawodawca posługuje się pojęciem gospodarstwa rolnego co oznacza , że zgodnie z art.2 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot gospodarstwo rolne należy rozumieć tak, jak zostało to określone w art.1 ust.2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnymZ początkiem 2003r. zmieniony został art. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (tekst jednolity - Dz. U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 ze zm.), definiujący pojęcie gospodarstwa rolnego dla celów podatku rolnego. W obecnym jego brzmieniu za gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności rolniczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej l ha lub l ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej lub osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

W niniejszej sprawie została spełniona powyższa przesłanka. Przychód został uzyskany ze sprzedaży gruntów stanowiących użytki rolne o obszarze znacznie przekraczającym 1 ha gruntów.

Druga z wymienionych przesłanek ( tzw. przesłanka negatywna) wskazuje na konieczność ustalenia czy grunty nie utraciły charakteru rolnego lub leśnego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podaje co rozumie się pod pojęciem "charakteru rolnego lub leśnego" gruntów , jak również nie wskazuje sposobu w jaki należy odczytywać zwrot "grunty.... utraciły charakter rolny lub leśny w związku z tą sprzedażą. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa sądu administracyjnego (wyrok NSA sygn. akt I S.A./Gd 2622/98, nie publikowany; wyrok NSA sygn. akt III S.A. 1025/95, OSP 1997, nr 10, poz.198 ) utrata charakteru rolnego i leśnego gruntów w rozumieniu art.21 ust.1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania , łączącym ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.

W sprawie nie nastąpiło faktyczne przekształcenie sposobu użytkowania gruntów ( np. rozpoczęto inne niż rolnicze ich użytkowanie w całości lub w części, co spowodowało utratę przez nie charakteru rolnego).

Stanowisko zaprezentowane przez Pana ( ... ) dotyczące zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży gospodarstwa rolnego znajduje uzasadnienie w obowiązujących przepisach.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Pana ( ... ) i stanu prawnego stanu prawnego obowiązującego w 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj