Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miechowie
PP/448-102/04
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/448-102/04
Data
2004.10.15



Autor
Urząd Skarbowy w Miechowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kurs waluty
waluta obca
wartość


Pytanie podatnika
Jaki jest sposób przeliczania na złote kwot wykazywanych na fakturach w walutach obcych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z pismem podatnika z dnia 11.10.2004 r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miechowie wyjaśnia:

Podatnik ma wątpliwości odnośnie sposobu przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych.

Zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.
W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.
W/w przepisy stosuje się również do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.
Żaden jednak przepis prawa podatkowego w zakresie podatku VAT nie precyzuje, którą z tabel NBP powinno się przyjąć do powyższych rozliczeń – czy do rozliczenia podatku za dzień 01.10.2004 r. przyjąć tabelę z dnia poprzedniego z godz. 12, czy z dnia bieżącego również z godz. 12.
Uchwała Nr 51 Prezesa NBP z dnia 23 września 2002 r. ogłoszona w Dz. U. NBP 14/2002, która w § 8 ust. 1b regulowała tę kwestię dla rozliczeń bankowych została uchylona zarządzeniem Prezesa NBP z dnia 01.04.2004 r. (Dz. U. NBP 2/2004).
Również rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16.01.2004 r. w sprawie sposobu stosowania kursu walut obcych ogłaszanych przez NBP w celu ustalenia wartości celnej (Dz. U. Nr 8, poz. 64) obowiązywało do dnia 30.04.2004 r.
Jednak zarówno NBP jak i Urząd Celny stosuje do przeliczania te same zasady, co w wymienionych wyżej już nie obowiązujących przepisach tzn. przyjmują do rozliczeń tabelę z dnia poprzedniego.
Jest to jednak postępowanie oparte na zwyczaju a nie na przepisach prawa. Ustawodawca nie sprecyzował tej kwestii w żadnym nowo wydanym akcie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj