Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.II/PDF/415/10/2005
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II/PDF/415/10/2005
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
1. Czy poniesione wydatki przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodu?
2. Czy należy ustalić stratę z prowadzonej działalności gospodarczej za rok 2004, którą wspólnicy uwzględnią przy ustalaniu dochodu łącznie ze wszystkich firm?
3. Czy jedyny przychód z odsetek bankowych jak i poniesione koszty należy rozliczyć dopiero w roku, w którym zostanie osiągnięty pierwszy przychód z działaności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14 § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 25.01.2005 r. (złożonym w US - 26.01.2005 r. i uzupełnionym w dniu -11.02.2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części wniosku dotyczącej:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków (niestanowiących kosztów wytworzenia środka trwałego) poniesionych przed uzyskaniem pierwszego przychodu, który spółka jawna osiągnie z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu w następnym roku podatkowym,
  • uznania za przychód w roku 2004 otrzymanych w roku 2004 odsetek od środków na rachunku bankowym,
  • ustalenia straty w wysokości różnicy pomiędzy ww. przychodami i kosztami uzyskania przychodów,


za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26.01.2005 r. w trybie art. 14 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) wspólnicy spółki jawnej złożyli wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny. Przedmiotem działania spółki jawnej jest wynajem nieruchomości. Pierwszy przychód z tego tytułu zostanie uzyskany najwcześniej w roku 2005.

    Spółka w roku 2004 oprócz wydatków inwestycyjnych poniosła wydatki takie jak:
  • związane z wynajmem biura,
  • na ogłoszenia prasowe,
  • podatek od nieruchomości gruntu (prawo wieczystego użytkowania), na którym zostanie wzniesiony budynek na wynajem,
  • skoszenie trawy na posesji,
  • związane z prowadzeniem rachunku bankowego spółki,

które zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów.

Jedynym przychodem jaki podmiot uzyskał w roku 2004 są otrzymane odsetki od środków na rachunku bankowym.

    We wniosku podatnicy pytają, czy w zaistniałym stanie faktycznym zaksięgowane ww. wydatki są kosztami uzyskania przychodów w roku 2004, a jeśli tak to:
  1. czy należy ustalić stratę z prowadzonej działalności gospodarczej za rok 2004, którą wspólnicy uwzględnią przy ustalaniu dochodu łącznie ze wszystkich firm,
  2. czy przychód z odsetek jak i poniesione koszty należy rozliczyć dopierow roku, w którym zostanie osiągnięty pierwszy przychód z tytułu najmu.

Analizując powyższe - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że wniosek zawiera braki formalne, stąd pismem nr US.II-PDF/415/10/2005 z dnia 04.02.2005 r. wezwał stronę do ich uzupełnienia, a w szczególności: określenia, które z 5 wymienionych wydatków z większą wartość początkową środka trwałego, a które związane są z bieżącą działalnością od jakich środków na rachunkach bankowych płacone są odsetki, określenia czy wniosek zawiera pytania dotyczące straty i przychodu z odsetek, właściwego ich sformułowania i zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie - z pouczeniem, że ich nieuzupełnienie w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi z dnia 11.02.2005 r. - wspólnicy spółki jawnej stwierdzili, że przychodem roku 2004 r. będą odsetki od środków na rachunku bankowym, a wymienione we wniosku wydatki nie zwiększą wartości początkowej środka trwałego i w całości stanowić będą koszty uzyskania przychodów. Skutkować to będzie prawem do ustalenia straty w wysokości różnicy pomiędzy wyżej wymienionymi przychodami i kosztami, którą wspólnicy będą mieli prawo uwzględnić przy ustalaniu dochodu łącznie ze wszystkich firm.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie rozpatrując przedstawione wątpliwości stwierdza co następuje.

Spółka jawna powstała w roku 2004 jako podmiot, którego celem jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie najmu - ponosiła w roku 2004 przede wszystkim wydatki inwestycyjne związane z wytworzeniem środka trwałego, z wynajmu którego będzie uzyskiwała przychody najwcześniej w roku 2005.

Zgodnie z art. 22 g ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, póz. 176 ze zm.) za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Zatem ponoszone przez Spółkę wydatki takie jak: związane z wynajmem biura, na ogłoszenia prasowe, podatek od nieruchomości od gruntu, skoszenie trawy na posesji, związane z prowadzeniem rachunku bankowego spółki - nie zwiększają wartości wytworzonego środka trwałego, gdyż są to koszty związane z ogólnym funkcjonowaniem spółki, które w myśl art. 22g ust. 4 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zalicza się do kosztów wytworzenia środka trwałego.

Mając powyższe na uwadze, kwalifikowanie omawianych wydatków jako koszt uzyskania przychodów będzie następował według zasady ogólnej wynikającej z art. 22 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przychodem spółki będą uzyskane w roku 2004 odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 14 ust. 2 pkt 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

W świetle powyższego - jeżeli ww. koszty uzyskania przekroczą sumę przychodów (odsetki od środków na rachunkach bankowych) - zgodnie z zapisem art. 9 ust. 2 - zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym różnica stanowić będzie stratę ze źródła przychodów.
W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy w przedstawionej kwestii jest prawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Załączone dokumenty nie podlegały ocenie.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj