Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/111/04/GH
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/111/04/GH
Data
2004.09.06



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasięg terytorialny

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody


Słowa kluczowe
bilans
działalność gospodarcza
oddział
ograniczony obowiązek podatkowy
rachunkowość
sprawozdania finansowe
terytorium Polski
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zakłady osób zagranicznych


Pytanie podatnika
Czy spółka (zagraniczna osoba prawna) będąc oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy z siedzibą w Niemczech jest obowiązana do składania bilansu w Polsce ?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie Spółki z dnia 16 lipca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego (data wpływu 21 lipca 2004 r.), uprzejmie wyjaśnia:

Pytanie Spółki (zagranicznej osoby prawnej) dotyczy kwestii, czy będąc oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy z siedzibą w Niemczech jest obowiązana do składania bilansu w Polsce.
Zdaniem zainteresowanej Spółki, nie podlega ona w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i nie jest obowiązana do składania corocznego bilansu.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.W przepisie tym przewidziano opodatkowanie oparte na zasadzie źródła. Jeśli miejsce wykonywania działalności znajduje się na obszarze państwa polskiego, to nasze państwo ma prawo opodatkować dochody uzyskane ze źródła położonego na terytorium Polski.

Artykuł 9 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) określa w art. 2 ust. 1 pkt 6, że przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagranicznych osób prawnych, zagranicznych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz zagranicznych osób fizycznych, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność osobiście, przez osobę upoważnioną, przy pomocy pracowników - w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na wielkość przychodów.
Księgi rachunkowe prowadzi się w siedzibie jednostki (przedstawicielstwa lub oddziału zagranicznej osoby prawnej) - art. 11 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z art. 9 tej ustawy, księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej.
Bilans jest jednym z elementów sprawozdania finansowego, więc Spółka winna jeszcze sporządzać dokumenty wskazane w rozdziale 5 ustawy, w szczególności w art. 45.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Ustawa o rachunkowości jak i inne ustawy nie przewidują wyjątków od powyższych zasad sporządzania sprawozdania finansowego.

Oddział zagranicznej osoby prawnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest klasycznym przykładem zakładu w świetle art. 5 ust. 1 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz.U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 ze zm.), dalej umowa, która stanowi, że w rozumieniu niniejszej Umowy wyrażenie "zakład" oznacza stałą placówkę, w której całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa.
To oznacza, że w myśl art. 7 ust. 1 umowy, zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (tu: Niemiec) mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie (Niemczech), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce) przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce), jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Zgodnie z art 7 ust 2 umowy, jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Z zakresu działalności oddziału, opisanego w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr 0000172562 w dziale 3 wynika, iż czynności oddziału są takie same jak spółki niemieckiej.

Oddział dla celów podatkowych nie jest traktowany jako odrębny podmiot - podatnikiem jest zagraniczna osoba prawna prowadząca na obszarze Polski działalność gospodarczą za pomocą oddziału. Opodatkowaniu w Polsce będzie podlegać tylko ten dochód, który został osiągnięty za pośrednictwem oddziału. Dochód ten nie będzie podwójnie opodatkowany, gdyż w Niemczech spółka niemiecka ma prawo do skorzystania metody uniknięcia podwójnego opodatkowania, określonej w art. 21 ust. 2 lit. a) umowy.W świetle powyższych regulacji należy stwierdzić, że oddział zagranicznej osoby prawnej jest podatnikiem mającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ograniczony obowiązek podatkowy i podlega takim samym przepisom prawa podatkowego, bilansowego jak krajowe osoby prawne.
Mając na uwadze powyższe, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uważa, że stanowisko zajęte przez Spółkę w kwestii braku obowiązku podatkowego w Polsce oraz niesporządzania sprawozdania finansowego jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj