Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
US I/415/10/2005
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/415/10/2005
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
akt notarialny
cesja
podatek dochodowy od osób fizycznych
rachunek oszczędnościowo-kredytowy


Pytanie podatnika
Czy otrzymane w wyniku darowizny od rodziców środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym Kasę Mieszkaniową mogę wydatkować na zakup działki pod budowę budynku mieszkalnego - udokumentowany aktem notarialnym sporządzonym również na imię małżonku i czy w akcie motarialnym winien być zapis, iż "na zakup działki wykorzystano środki pochodzące z oszczędzania w kasie mieszkaniowej"?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku z dnia 21. 03. 2005r. uzupełnionym pismem z dnia 11.04.2005r.

W dniu 21.03.2005r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż w listopadzie 2004r. zostały scedowane, przeniesione umową darowizny na Pana przez rodziców uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym Kasę Mieszkaniową. Po przekazaniu zgromadzonych środków na Pana konto, nabył Pan w drodze przetargu działkę budowlaną, a obecnie chciałby Pan sporządzić akt notarialny na zakup działki wspólnie z żoną.

Zgodnie z art. 27a ust. 14 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od dochodu, ( przychodu ) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej, a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych, do rozliczenia kwoty odliczeń przysługujących tym dzieciom stosuje się odpowiednio przepisy ust. 12.

Z przepisu art. 27a ust. 12 cyt. ustawy o podatku dochodowym wynika, iż podatnik, który korzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej i zgromadzone oszczędności wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na tym rachunku, kwoty przysługujących odliczeń pomniejsza się o kwoty dokonanych odliczeń z tego tytułu.

Z wyżej wymienionych przepisów wynika, iż rodzic, który korzystał z odliczeń z tytułu wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy w banku prowadzącym Kasę Mieszkaniową, a następnie dokonał cesji tego rachunku na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych obowiązki wynikające z posiadania takiego rachunku przechodzą na dziecko, w tym wypadku na Pana. Aby nie wystąpiła utrata prawa do ulgi podatkowej, był Pan zobowiązany wydatkować środki zgromadzone na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, określonymi w art. 8 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1077 ze zm.).

Jednym z celów na który można przeznaczyć zgromadzone środki na rachunku jest nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego i na taki cel przeznaczył Pan zgromadzone środki.

Jeżeli chodzi o kwestię udokumentowania wyżej wymienionego zakupu działki akt notarialny może zostać sporządzony na imię obojga małżonków, gdyż pozostaje Pan w związku małżeńskim i nie ma między małżonkami umowy o rozdzielności majątkowej.

Przepisy podatkowe nie zawierają ograniczenia w postaci, że akt notarialny musi zawierać zapis, "na zakup działki wykorzystano środki pochodące z oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej".

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla strony, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj