Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłobucku
NUS-MOP/443-18/P/05
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-MOP/443-18/P/05
Data
2005.06.23



Autor
Urząd Skarbowy w Kłobucku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
Numer Identyfikacji Podatkowej
odliczenie podatku od towarów i usług
opłata za użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Dot. prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej poniesienie opłaty za wieczyste użytkowanie działek za 2005r.


W przedstawionym stanie faktycznym podatnik aktem notarialnym w 1999r.kupił nieruchomość z prawem wieczystego użytkowania. W akcie notarialnym jest zapis, że nabyta nieruchomość przeznaczona zostanie do użytkowania dla celów prowadzenia działalności gospodarczej przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ........., którego podatnik jest właścicielem.
Podatnik we wniosku stwierdził, że przedmiotowa nieruchomość użytkowana jest wyłącznie dla celów prowadzenia działalności gospodarczej.
W księdze wieczystej jest zapis, że użytkownikiem wieczystym jest podatnik jako osoba fizyczna. Starostwo Powiatowe wystawiając fakturę na opłatę za użytkowanie wieczyste określiło kupującego wyłącznie imieniem i nazwiskiem, omijając pozostałą część nazwy, pod którą podatnik prowadzi działalność gospodarczą.

Zdaniem podatnika ma On prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z ww. faktury dokumentującej poniesienie opłaty za wieczyste użytkowanie działek za 2005r.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z kolei na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Natomiast art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Z ust. 2 wymienionego art. 15 wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zarejestrowanym podatnikiem, w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), jest podatnik zarejestrowany na podstawie art. 96, art. 97 lub art. 157 ustawy VAT (§ 2 pkt 3 rozporządzenia).
Przepis § 9 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia stanowi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Nie ulega wątpliwości, że właściwe imię i nazwisko oraz numer NIP na fakturze indywidualizują danego podatnika jako osobę fizyczną i pozwalają na odliczenie podatku naliczonego zawartego na fakturze zakupu.
Brak wszystkich elementów nazwy firmy osoby fizycznej przy określeniu nabywcy towaru lub usługi, zakładając, że wskazane jest jej imię i nazwisko, pozwala na odliczenie podatku naliczonego zawartego na fakturze.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym stanowisko podatnika należy zatem uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj