Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415 - 35 / 175a/38 / 05 / KSz
Data
2005.07.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
najemcy
partycypacja
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
czy wydatki związane z modernizacją niezamieszkanego jeszcze lokalu, znajdującego się w nowo wybudowanym budynku, oddanego do użytku w stanie nadającym się do zamieszkania, są wydatkami, które można odliczyć na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy ?, czy będąc partycypantem podatnik jest osobą posiadającą tytuł prawny do lokalu mieszkalnego w rozumieniu powyższego przepisu ?, czy wydatki poniesione przez podatnika w 2005 roku przeznaczone na modernizację lokalu, mogą być traktowane jako wydatki poniesione na jego cele mieszkaniowe, w sytuacji gdy:- partycypant będzie jednocześnie najemcą przedmiotowego lokalu,- partycypant będzie zamieszkiwał w przedmiotowym lokalu wraz z najemcą którym będzie osoba trzecia ?


Stan faktyczny

Z pisma podatnika wynika, że w dniu 04.10.2004 r. zawarł on z Towarzystwem Budownictwa Społecznego umowę w sprawie partycypacjiw kosztach budowy lokalu mieszkalnego. W umowie tej podatnik zobowiązał się do wpłaty na rzecz TBS kwoty pieniężnej tytułem partycypacji w kosztach budowy lokalu. Wpłacona kwota pieniężna stanowi 34,3 % kosztów budowy przedmiotowego lokalu. Lokal ten ma zostać wydany podatnikowi w czerwcu 2005 r., tj. po zakończeniu budowy budynku, w którym się on mieści. Zgodnie z umową zawartą z TBS, lokal będzie oddany w stanie nadającym się do zamieszkania. Podatnik wkazuje, iż zamierza dokonać w bieżącym roku modernizacji przedmiotowego lokalu według przygotowanego projektu. Modernizacja ta ma obejmować między innymi: przebudowanie ścian działowych, podwieszenie sufitów, wykonanie elementów oświetlenia, położenie gładzi, malowanie, wymianę glazury i terakoty, części armatury łazienkowej, wykonanie szaf i mebli stale przytwierdzonych do podłoża (tzw. zabudowa), itp. Przedmiotowy lokal ma być wynajęty przez TBS na zasadach określonych w art. 30 i następnych ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654) osobie wskazanej przez partycypanta. Podatnik nadmienia, że lokal, w którym będzie zamieszkiwał wraz z najemcą ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe podatnika.
Biorąc pod uwagę stan prawny wynikający z powołanego przez podatnika art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U.z 2000 r., Nr 14, poz. 176) podatnik stawia następujące pytania dotyczące przedstawionego wyżej stanu faktycznego:
- czy wydatki związane z modernizacją niezamieszkanego jeszcze lokalu, znajdującego sięw nowo wybudowanym budynku, oddanego do użytku w stanie nadającym się do zamieszkania, są wydatkami, które można odliczyć na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy ?
- czy będąc partycypantem jest Pan osobą posiadającą tytuł prawny do lokalu mieszkalnegow rozumieniu powyższego przepisu ?
- czy wydatki poniesione przez podatnika w 2005 roku przeznaczone na modernizację lokalu, mogą być traktowane jako wydatki poniesione na Pana cele mieszkaniowe, w sytuacji gdy:
- partycypant będzie jednocześnie najemcą przedmiotowego lokalu,
- partycypant będzie zamieszkiwał w przedmiotowym lokalu wraz z najemcą którym będzie osoba trzecia.

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatnika z uwagi na brzmienie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji faktycznej wyżej przedstawionej będzie on miał prawo do dokonania odliczeń wydatków poniesionych przez siebie w 2005 roku, bowiem będą one przeznaczone na modernizację lokalu mieszkalnego przeznaczonego na jego własne potrzeby mieszkaniowe.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Odliczenie z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego z dniem 1 stycznia 2004 r. zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych przewidzianych w ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176z późn. zm.). Podstawę do dokonywania w latach 2004-2005 odliczenia od podatku wydatków poniesionych w tych latach z w/w tytułu, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, stanowiart. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r., Nr 202, poz. 1956).

I tak, w myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).

Przepis art. 27a ust. 1 ustawy nie precyzuje jaki tytuł prawny do budynku bądź lokalu ma posiadać osoba ubiegająca się o ulgę, z czego należy wyprowadzić wniosek, że za tytuł prawny do budynku mieszkanego lub lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:
- akt własności,
- decyzję administracyjną,
- umowę użyczenia,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- umowę podnajmu lub poddzierżawy,
- dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku lub darowizny,inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Nie ulega wątpliwości, że warunek związany z koniecznością posiadania przez podatnika tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego powinien sprowadzać się do takiego stanu, w którym faktyczne władztwo nad budynkiem czy lokalem mieszkalnymma swoją podstawę prawną.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika natomiast, że w dniu 04.10.2004 r. podatnik zawarł z Towarzystwem Budownictwa Społecznego umowę nr ... o udziale w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Z punktuI tej umowy wynika, ze powyższą umowę zawarto w celu pozyskania środków na realizację przedsięwzięcia inwestycjno-budowlanego i umożliwienia partycypantowi finansowego udziałuw kosztach budowy w zamian za uprawnienie partycypanta polegające na możliwości wskazania osoby do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego, przy spełnieniu warunków wymienionychw niniejszej umowie; w punkcie III ust. 1 tej umowy wskazano zaś, że partycypant ma prawo wskazać osobę do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego będącego własnością Towarzystwa, a Towarzystwo zobowiązuje się z osobą wskazaną przez partycypanta zawrzeć umowę najmu, jeżeli osoba ta spełnia warunki przewidziane w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r.o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i w paragrafie 26 ust. 2 umowy Spółki oraz zostanie zakwalifikowana przez Komisję Mieszkaniową zgodnie z Regulaminem przyznawania mieszkań.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, że z przedmiotowej umowy o udziale w kosztach budowy lokalu mieszkalnego - będącej stosunkiem zobowiązaniowym - nie wynika prawo podatnika do lokalu mieszkalnego, i z tego też względu umowa ta nie stanowi tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego.

Natomiast zważywszy na fakt, że umowa najmu jest tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego -- wyłącznie osoba, która będzie stroną takiej umowy będzie osobą dysponującą tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego.

Zatem w sytuacji zawarcia umowy najmu przez Towarzystwo Budownictwa Społecznegoz osobą trzecią wskazaną przez Pana jako partycypanta /korzystającego z takiego uprawnienia przewidzianego w umowie o udziale w kosztach budowy lokalu mieszkalnego/ - nie będzie Pan dysponował tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego, podczas gdy tytuł ten posiadać będzie osoba trzecia będąca stroną umowy najmu z TBS. Okoliczność, że lokal mieszkalny będzie przeznaczony na zaspakajanie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika pozostanie w tym przypadku bez znaczenia.

Natomiast dopiero w sytuacji, gdy zostanie zawarta umowa najmu z Towarzystwem Budownictwa Społecznego, której stroną będzie podatnik, czyli partycypant /tj. osoba będąca stroną umowyo udziale w kosztach budowy lokalu mieszkalnego/ - zostanie spełniony warunek dotyczący posiadania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, a tym samym podatnikowi będzie w tej sytuacji przysługiwało prawo do skorzystania z odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na modernizację lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Wysokość wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatników podatku od towarówi usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej - art. 27aust. 6 pkt 1 ustawy.

Do uzyskania prawa do ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego niezbędne jest zatem równoczesne spełnienie warunków określonych w art. 27a ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 2 lit. b) orazust. 4-7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:


1) podatnik musi ponieść wydatki na wskazany w ustawie cel, tj. na remont lub modernizację,
2) podatnik musi wykazać, iż wydatki dotyczą lokalu mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego,
3) wydatki muszą być poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
4) wysokość tych wydatków należy udokumentować fakturami lub dowodami odprawy celnej,
5) podatnik musi ponieść wydatki na minimalną kwotę wynoszącą 567,00 zł.

Odliczane wydatki, muszą w myśl art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, mieścić się w zakresie robót, materiałówi czynności określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwaz dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996 r., Nr 156, poz. 788).
Załącznik Nr 2 do tego rozporządzenia obejmuje wykaz robót zaliczanych do remontui modernizacji lokalu mieszkalnego, i obejmuje:
- remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym takich jak:
1) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
2) podłóg i posadzek,
3) okien, świetlików i drzwi,
4) powłok malarskich i tapet,
5) elementów kowalsko-ślusarskich,
6) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych,
7) pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników) oraz
- remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujących rozprowadzanie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących;
1) instalacji sanitarnych,
2) instalacji elektrycznych,
3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
4) instalacji przywozowych (domofony) i alarmowych,
5) instalacji i urządzeń grzewczych,
6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Mając powyższe na uwadze, wydatki mieszczące się w powołanym wyżej wykazie robót /w stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania będą to wydatki poniesione na: przebudowanie ścian działowych, podwieszenie sufitów, położenie gładzi, malowanie, wymianę glazury i terakoty, części armatury łazienkowej, wykonanie trwale umiejscowionych szaf wnękowych/ zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, będą podlegały odliczeniu w ramach ulgi podatkowej z tytułu remontu i modernizacji nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, przy spełnianiu wszystkich opisanych w niniejszych wyjaśnieniach warunków uprawniających do skorzystania z tej ulgi /punkty 1-5/.

Zaznaczyć należy, że ulga z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego obejmuje lata 2003--2005. Limit ustalony na ten okres w przypadku lokalu mieszkalnego wynosi 4.725,00 zł /19% od kwoty wydatków w wysokości 24.868,42 zł/. Limit ten ulega podwyższeniu o kwotę 945,00 zł /19% od kwoty wydatków w wysokości 4.973,68 zł/ w przypadku remontu i modernizacji instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych w lokalu mieszkalnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj