Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.IV-406/20/2005/VAT
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-406/20/2005/VAT
Data
2005.06.23



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
kara
nota obciążająca
obciążenia
paliwo
pracownik


Pytanie podatnika
Podatnik jest przewoźnikiem krajowym i międzynarodowym towarów i ponosi koszty w postaci zakupu paliwa, które jest rozliczane według norm obowiązujących w przedsiębiorstwie. Kierowcy są rozliczani z ilości zużytego paliwa według tych norm. Za ilość paliwa zużytego ponad normę obciążani są kierowcy, którym powierzono paliwo. Czy obciążając kierowców z tytułu zużycia paliwa ponad obowiązujące normy należy wystawić fakturę VAT czy notę księgową?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że prawidłowe jest stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 06.05.2005 r., który wpłynął 09.05.2004 r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności obciążenia kierowców za zużycie paliwa ponad obowiązujące w przedsiębiorstwie normy.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.05.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika z dnia 06.05.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności obciążenia kierowców za zużycie paliwa ponad obowiązujące w przedsiębiorstwie normy. Podatnik jest przewoźnikiem krajowym i międzynarodowym towarów i ponosi koszty w postaci zakupu paliwa, które jest rozliczane według norm obowiązujących w przedsiębiorstwie. Kierowcy są rozliczani z ilości zużytego paliwa według tych norm. Za ilość paliwa zużytego ponad normę obciążani są kierowcy, którym powierzono paliwo.

Czy obciążając kierowców z tytułu zużycia paliwa ponad obowiązujące normy należy wystawić fakturę VAT czy notę księgową?

Zdaniem podatnika czynność taka nie jest ani sprzedażą, ani usługą, tylko karą, więc nie powinna podlegać opodatkowaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego informuje, że:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 i 8 cyt. ustawy zdefiniowano pojęcia "dostawa towarów" oraz "świadczenie usług".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach podziela stanowisko podatnika i stwierdza, że obciążenie kierowców za zużycie paliwa ponad obowiązujące w przedsiębiorstwie normy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ w sprawie nie mamy do czynienia z odpłatną dostawą towarów lub z odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu art. 7 i 8 ustawy. Czynność ta nie może więc zostać udokumentowana fakturą VAT. Można natomiast wystawić notę.

Naczelnik tut. Urzędu nadmienia również, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Sprawa korekty podatku naliczonego od przedmiotowego paliwa nie została objęta zapytaniem podatnika, jednak w razie zaistnienia sytuacji, o której mowa cyt. art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, podatnik będzie obowiązany do takiej korekty. W przypadku wątpliwości odnośnie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zwrócić się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Do ewentualnego zażalenia należy załączyć znaczki skarbowe: za 5,00 zł od zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj