Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
US.46.PP.443/10/05/JJ
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.46.PP.443/10/05/JJ
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
podatnik
termin zwrotu nadpłaty
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
pytanie dotyczy najszybszego zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym jakim jest 25 dniowy termin od daty złożenia deklaracji podatkowej (wg.art.87 ust.6 ustawy o podatku VAT).


We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Przygotowany został projekt pt."Dostosowanie infrastruktury Miasta i Gminy do wymagań UE w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i wody pitnej", w ramach którego podatnik prowadzić będzie inwestycję polegającą na modernizacji sieci kanalizacyjnej i stacji uzdatniania wody już istniejącej oraz wybudowaniu nowej sieci kanalizacyjnej i stacji uzdatniania wody w Gminie. Podatek VAT od całej wielkości inwestycji nie jest kosztem kwalifikowanym.Środki pieniężne na realizację inwestycji, przekazywane są od Komisji Europejskiej poprzez Instytucję Płatniczą (Minister Finansów) dla przedsięwzięć współfinansowanych z Funduszu Spójności na konto beneficjenta, którym jest podatnik, po weryfikacji i po zatwierdzeniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, harmonogramów rzeczowo-finansowych. Podatnik będąc beneficjentem, organizuje jako zamawiający przetargi oraz jest stroną stosunków prawnych w umowach z wykonawcami, kredytodawcami, poręczycielami i innymi jednostkami pośredniczącymi. Za otrzymane środki finansowe z KE zapłaci za zakupione towary i usługi związane z realizacją inwestycji.Faktury będą wystawiane na podatnika.Będzie on właścicielem wytworzonego majątku, który będzie służył sprzedaży usług opodatkowanych - gospodarka ściekami i rozprowadzania wody.

Jednocześnie podatnik zawarł we wniosku własne stanowisko :Według interpretacji podatnika, najszybszy zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym jest w terminie 25 dni od daty złożenia deklaracji podatkowej (wg.art.87 ust.6 ustawy o podatku VAT).

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w w/w zakresie, organ podatkowy uznał, że w opisanym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zm./:

-art.87 ust.1 ustawy zgodnie z którym w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku naliczonego za następne okresy lub zwrotu różnicy na rachunek bankowy,

-art.87 ust.2 ustawy na podstawie którego, z zastrzeżeniem ust.3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika (...) w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.(...),

-art.87 ust.3 ustawy, z którego wynika, że różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanymi stawkami niższymi niż określona w art.41 ust.1 podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej,

- art.87 ust.6 ustawy , z którego wynika, że na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust.2, w terminie 25 dni (...) licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art.22 ustawy z dnia 2 lipca 2004r o swobodzie działalności gospodarczej /Dz.U.Nr 173, poz.1807 z późn.zm./,2)dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art.33 ust.2 i 3 oraz art.34 i zostały przez podatnika zapłacone,3)wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji (...).

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że opracowany został projekt modernizacji sieci kanalizacyjnej i stacji uzdatniania wody jak i wybudowania sieci kanalizacyjnej i stacji uzdatniania wody w Gminie, współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności. Środki płatnicze otrzyma podatnik, za które zakupi towary i usługi związane z inwestycją. Podatnik będzie właścicielem wytworzonego majątku, który będzie służył sprzedaży opodatkowanej.

W tej sytuacji wystąpi związek zakupów dotyczących inwestycji, że sprzedażą opodatkowaną. Zatem na podstawie art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). W przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art.87 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do zwrotu różnicy podatku, a najkrótszy termin zwrotu, o którym mowa w art.87 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi, na podstawie art.87 ust.6 tej ustawy, po spełnieniu warunków wymienionych w art.87 ust.6 ustawy o podatku VAT - 25 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Reasumując, organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku, że najszybszy zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym jest możliwy w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej, zgodnie z art.87 ust.6 ustawy - jest prawidłowe.

Pouczenie:3.Przedstawiona interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj