Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tucholi
PP-443-010/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-010/05
Data
2005.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Tucholi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości oraz ruchomości, dokonania korekty podatku naliczonego, w sytuacji gdy przedmiotowa transakcja będzie dotyczyła zbycia przedsiębiorstwa.


POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Zakład Produkcyjny „…” … s. c. ul. … z dnia 16 lutego 2005 r. uzupełnionego pismami z dnia 18 marca 2005 r., 08 kwietnia 2005 r. i 4 maja 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, a dotyczącej kwestii:

  1. opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości oraz ruchomości
  2. dokonania korekty podatku naliczonego, w sytuacji gdy przedmiotowa transakcja będzie dotyczyła zbycia przedsiębiorstwa

- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 lutego 2005 r. Zakład Produkcyjny „…” … s. c. wystąpił z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego tj. w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonanej dostawy nieruchomości oraz ruchomości - maszyn.

Przedstawiając stan faktyczny podatnik stwierdził, iż nabywcą majątku spółki będzie jeden z aktualnych jej wspólników. Wspólnik zarejestruje działalność gospodarczą jeszcze przed datą rozwiązania spółki cywilnej. Spółka dokona dostawy wszystkich składników przedsiębiorstwa, za wyjątkiem niektórych maszyn, a także nieruchomości, które będą przedmiotem umowy sprzedaży po uregulowaniu spraw własnościowych. Zobowiązania spółki cywilnej nie zostaną przejęte przez nowo utworzony podmiot gospodarczy. Zbyciu nie będzie podlegała również nazwa przedsiębiorstwa. Nie nastąpi również przejęcie pracowników (wspólnicy spółki nie zatrudniają pracowników). Dodatkowo podatnik wskazał, iż jeden z budynków został wybudowany w 1976 r. Natomiast w przypadku wydatków inwestycyjnych ponoszonych na pozostałe obiekty przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Od momentu przekazania nieruchomości do użytkowania upłynęło pięć lat z wyłączeniem wiaty. Część z maszyn została zakupiona przed dniem wejścia w życie uprzednio obowiązującej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Również prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługiwało w odniesieniu do części z zakupionych maszyn.

Zajmując własne stanowisko w przedmiotowej sprawie podatnik stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie nie nastąpi zbycie przedsiębiorstwa, lecz dostawa poszczególnych składników majątku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) w związku z opisanym powyżej stanem faktycznym udziela interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie:

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT został wymieniony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z powołanym przepisem „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów”.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy pod pojęciem „towary” rozumie się m. in. rzeczy ruchome, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Podstawowa stawka podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy wynosi 22%.

Dokonując analizy przedstawionej sytuacji wzięto pod uwagę uregulowanie zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy. Zgodnie ze wskazaną normą prawną „Zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze”. Za towar używany w rozumieniu cyt. ustawy zgodnie z art. 43 ust. 2 uważa się:

  1. budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Ponadto art. 43 ust. 6 ww. ustawy stanowi, iż zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1 (tj. używanych budynków, budowli lub ich części), jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  • miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
  • użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto zwalnia się od podatku stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w odniesieniu do niektórych wydatków ponoszonych na budowę nieruchomości podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto z treści wniosku wynika, iż w odniesieniu do niektórych obiektów nie została spełniona druga z przesłanek wynikających z art. 43 ust. 2 pkt 1, gdyż od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu nie upłynęło pięć lat (wiata).

Zatem w sytuacji gdy nie zostaną w całości wypełnione przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 ust. 6 ww. ustawy podatnik winien dostawę towarów opodatkować właściwą stawką podatku VAT. Podstawowa stawka podatku VAT, co wskazano powyżej na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy wynosi 22%.

Podstawę opodatkowania nieruchomości ustala się w oparciu o art. 29 ust. 5 ww. ustawy. Zgodnie ze wskazanym przepisem „W przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów”. Zatem w zależności jaka stawka będzie właściwa dla dostawy budynków taka stawka będzie również właściwa dla dostawy gruntu.

Od 1 maja 2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ww. ustawy. W związku z powyższym dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże transakcja dotycząca dostawy terenów niezabudowanych i jeżeli tereny te nie będą przeznaczone pod zabudowę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT. Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) – jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę (o takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, nieprzeznaczonymi w planach pod zabudowę – są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Ponadto stwierdzono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i zebrany materiał dowodowy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 6 ww. ustawy. Wg postanowienia art. 6 pkt 1 przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Wobec braku ww. ustawie wyjaśnienia definicji pojęcia „przedsiębiorstwo” na potrzeby komentowanej ustawy należy posiłkować się określeniami zawartymi w prawie cywilnym.

W rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny „Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w opisanej sytuacji nastąpiła dostawa poszczególnych składników majątkowych, nie zaś zbycie przedsiębiorstwa. W związku z zawarciem umowy sprzedaży uznano, iż nastąpi jedynie przeniesienie prawa własności ruchomości i nieruchomości. Przedsiębiorstwo w cytowanym powyżej art. 551 k. c. ujęte zostało w znaczeniu przedmiotowym i charakteryzuje się oderwaniem od podmiotu, któremu przysługują prawa i obowiązki składające się na to przedsiębiorstwo. Składniki materialne i niematerialne tworzą pewien zorganizowany kompleks przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych, mogący być przedmiotem obrotu. Owa więź gospodarcza stanowi zatem spoiwo wiążące wspomniane elementy w pewien wyodrębniony kompleks. Aby można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa musi nastąpić przeniesienie wszelkich składników niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych danego przedsiębiorstwa. Z uwagi na okoliczności ujawnione w toku postępowania wyjaśniającego a mianowicie, że zbyciu z majątku podatnika nie podlegają wszelkie ruchomości – maszyny, a także nieruchomości przyjęto, że w przedstawionym stanie faktycznym nie nastąpi zbycie przedsiębiorstwa lecz wchodzących w jego skład poszczególnych składników majątkowych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Konkludując stwierdza się, iż w rozpatrywanej sprawie w przypadku niewypełnienia w całości norm prawnych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 3, ust. 6 powołanej ustawy - dostawa nieruchomości gruntowej wraz z posadowionymi na jej powierzchni budynkami oraz dostawa maszyn podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla sprzedawanych towarów.

Powyższe zgodne jest ze stanowiskiem podatnika zaprezentowanym w złożonym wniosku z dnia 16 lutego 2005 r. (stanowisko zostało zmienione pismem z dnia 08 kwietnia 2005 r.).

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) „Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta (...)”. Stosownie natomiast do postanowienia art. 14b § 2 interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tucholi w terminie 7-miu dni od daty jego doręczenia. Zażalenie zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ww. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres zażalenia będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj