Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III.VAT/443/10/2/2005
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.VAT/443/10/2/2005
Data
2005.05.13



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta
media
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność na zasadach określonych w art. 120 ustawy o VAT, tj. marży oraz na zasadach ogólnych. Od dnia 01.05.2004r. do 31.12.2004r. podatnik nie odliczał podatku VAT od zakupów towarów będących kosztami, tj. czynszu, telefonu, nafty do ogrzewania lokalu, artykułów biurowych, energii elektrycznej. Od dnia 01.01.2005r. podatnik dokonuje odliczeń związanych z ww. zakupami. W związku z powyższym czy może odliczać VAT z faktur zakupu usług związanych z prowadzoną przez Niego działalnością, a będących kosztami, jak również może dokonać korekty deklaracji VAT -7 za miesiące od maja do grudnia 2004r.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 81b ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, art. 19 ust. 13 pkt 1, art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 3, ust. 11, ust. 13 i ust. 15, art. 88 ust. 1 pkt 2, art. 120 ust. 4 i ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 03.03.2005r. (uzupełnionym w dniach: 15.03.2005r., 19.04.2005r. i 21.04.2005r.) wniosku dotyczącym prawa do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego związanego z kosztami ogólnymi prowadzonej działalności oraz skorygowania deklaracji VAT-7.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę

Podatnik prowadzi działalność na zasadach określonych w art. 120 ustawy o VAT tj. marży oraz na zasadach ogólnych. Od dnia 01.05.2004r. do 31.12.2004r. podatnik nie odliczał podatku VAT od zakupów towarów będących kosztami, tj. czynszu, telefonu, nafty do ogrzewania lokalu, artykułów biurowych, energii elektrycznej. Od dnia 01.01.2005r. podatnik dokonuje odliczeń związanych z ww. zakupami. W związku z powyższym podatnik uważa, iż może odliczać VAT z faktur zakupu usług związanych z prowadzoną przez Niego działalnością, a będących kosztami, jak również może dokonać korekty deklaracji VAT -7 za miesiące od maja do grudnia 2004r.

Ocena prawna

Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 120 ust. 4 (podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku). Przepis ten stanowi o braku możliwości odliczenia konkretnych towarów będących przedmiotem obrotu.

Stosując taką zasadę opodatkowania podatnikowi przysługuje natomiast prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego związanego z kosztami ogólnymi prowadzonej działalności, w tym zakupu usług telekomunikacyjnych i innych mediów, jeżeli wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Kwestię odliczenia, zwrotu podatku i ograniczeń obowiązujących w tym zakresie regulują przepisu Działu IX (art. 86 – 95) ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Zatem w świetle ww. przepisów podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanego w otrzymanych od podatnika podatku VAT fakturach VAT potwierdzających zakup wykazanych w piśmie towarów, jeżeli związane są z wykonywaniem czynności opodatkowanych oraz jeżeli wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwot podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 13 jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i ust. 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Do uprawnienia, o którym mowa powyżej stosuje się odpowiednio art. 81b ustawy Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj