Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZD/423-40-22/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-40-22/05
Data
2005.04.18



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
podwyższenie
stawka amortyzacyjna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy słuszne jest założenie, iż zgodnie z przepisem art. 16i ust. 1 oraz art. 16i ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest podwyższenie stawek amortyzacyjnych do maksymalnego poziomu wynikającego z aktualnego Wykazu. Jednocześnie Spółka prosi o odpowiedź na pytanie, czy wspomniane podwyższenie stawek amortyzacyjnych może zostać dokonane od pierwszego miesiąca roku podatkowego 2004, poprzez dokonanie odpowiedniej korekty wysokości dokonanych dotąd odpisów amortyzacyjnych w 2004 r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 27 stycznia 2005 r. wniosku (uzupełnionego pismem z dnia 07 marca 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe

W dniu 27 stycznia 2005 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; ostatnia zmiana z 2004 r. Nr 254, poz. 2533).

W piśmie tym jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka posiada środki trwałe, w stosunku do których stosuje stawki amortyzacji niższe niż stawki wynikające z obowiązującego Wykazu.

Przedmiotowe środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji w 2002 r. i jednostka na podstawie art. 16h ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, stosuje wobec nich liniową metodę amortyzacji zgodnie z art. 16i ust. 5 cytowanej ustawy, stawek amortyzacyjnych. Obniżone stawki stosowane były od początku 2003r.

Spółka wnosi o udzielenie informacji, czy słuszne jest założenie, iż zgodnie z przepisem art. 16i ust. 1 oraz art. 16i ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest podwyższenie stawek amortyzacyjnych do maksymalnego poziomu wynikającego z aktualnego Wykazu. Jednocześnie Spółka prosi o odpowiedź na pytanie, czy wspomniane podwyższenie stawek amortyzacyjnych może zostać dokonane od pierwszego miesiąca roku podatkowego 2004, poprzez dokonanie odpowiedniej korekty wysokości dokonanych dotąd odpisów amortyzacyjnych w 2004 r.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 16i ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych w wysokości określonej w Wykazie. Zgodnie zaś z art. 16i ust. 5 ww. ustawy, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym wprowadzono te środki do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. W związku z powyższym Spółka uważa, iż jest uprawniona do zmiany (podwyższenia) stosowanych stawek amortyzacyjnych do poziomu wynikającego z Wykazu, począwszy od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego(stosunku do roku, w którym wprowadzono te środki do ewidencji).

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego i zaprezentowanego przez jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza co następuje:

Obniżanie stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych reguluje art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r., Nr 54, poz 654 ze zmianami). Przepis ten stanowi, iż podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem art. 16i ust. 5 cytowanej ustawy zmiana stawki, zmniejszenie bądź zwiększenie uprzednio obniżonej może nastąpić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Podatnik ma więc możliwość stosowania różnych stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych na każdy rok podatkowy, z tym że stawki te nie mogą być wyższe od stawek określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych. Jednakże zmiana stawki amortyzacyjnej dla poszczególnych środków trwałych w trakcie roku podatkowego, tj. jej obniżenie, a także zwiększenie uprzednio obniżonej, powinno nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. Według przepisu art. 16h ust. 4 cytowanej ustawy podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego z uwzględnieniem art., 16i.

W związku z powyższym podatnik może zmienić stawkę dopiero począwszy od pierwszego miesiąca, kwartału lub na koniec roku podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych w okresach miesięcznych.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż w przypadku przedmiotowych środków trwałych Spółka mogła podwyższyć stawki amortyzacyjne do wysokości określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych i powinna była tego dokonać od pierwszego miesiąca roku podatkowego 2004 r. – jednakże tego nie uzupełniła. Zatem, Spółka może podwyższyć stawki amortyzacyjne do wysokości określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych dopiero w styczniu 2005 r., nie ma natomiast możliwości skorygowania dokonanych w 2004 r. odpisów amortyzacyjnych w celu podwyższenia stawek amortyzacyjnych do wysokości określonej w tym Wykazie .

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj