Interpretacja Urzędu Celnego w Lublinie
302000-PA-9103-3/05
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
302000-PA-9103-3/05
Data
2005.02.25



Autor
Urząd Celny w Lublinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby tytoniowe --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
papierosy
zawieszenie poboru akcyzy


Pytanie podatnika
Czy przepakowanie papierosów z opakowań nie spełniających wymogów stawianych ustawą z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobó tytoniowych (Dz. U. z 1996r. Nr 10, poz. 55 ze zm.) do opakowań, które będą spełniały te wymogi, jeżeli będzie odbywało się na terytorium składu podatkowego, wywołuje powstanie obowiązku podatkowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 w zw. z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60)

postanawiam

uznać stanowisko Strony, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego przedstawionego we wniosku z dnia 10 lutego 2005r. (znak pisma Z-IV/24/05) uzupełnionego pismem Z-IV/28/05 z dnia 17 lutego 2005r. za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego w zakresie produkcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych - wyrobów tytoniowych - papierosów, tytoniu do palenia. Zgodnie z decyzją organu podatkowego prowadzący ww. skład podatkowy został zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego od zobowiązań podatkowych powstałych z tytułu produkcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na okres do 30 kwietnia 2006r.

W magazynie głównym znajdującym się na terenie składu podatkowego podatnika magazynowane są papierosy z umieszczoną ceną detaliczną na opakowaniach jednostkowych, które nie spełniają wymogów określonych w ustawie z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996r. Nr 10, poz. 55 ze zm.), która nałożyła na producentów wyrobów tytoniowych nowe obowiązki odnośnie wyglądu opakowań papierosów. Chodzi tu głównie o odpowiednie rozmieszczenie i treść napisów ostrzegawczych. W związku z powyższym podatnik rozważa możliwość przekazania papierosów z magazynu do Działu Produkcji Wyrobów Tytoniowych celem rozpakowania z opakowań zbiorczych i jednostkowych do odzyskania tzw. papierosa wolnego i powtórnego zapakowania z wykorzystaniem etykiet spełniających nowe wymagania prawne z umieszczoną na opakowaniach jednostkowych nową maksymalną ceną detaliczną uwzględniającą aktualne stawki podatku akcyzowego - zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.). Opisane wyżej czynności nie spowodują zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 23 stycznia 2004r. (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są produkowane, przetwarzane lub magazynowane w składzie podatkowym. W myśl art. 28 ust. 1 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku zużycia wyrobu akcyzowego zharmonizowanego w składzie podatkowym, z wyjątkiem przypadków, gdy wyrób ten jest przeznaczony do wyprodukowania innego wyrobu akcyzowego zharmonizowanego - obowiązek podatkowy powstaje z dniem jego zużycia - co ma miejsce w przypadku opisanym powyżej.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego pzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Do ewentualnego zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj