Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PBI/415-22/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/415-22/05
Data
2005.06.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
budowa budynków
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży wieczystego użytkowania gruntu oraz własności budynku mieskalnego, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz załączonych dokumentów wynika, że w dniu 29.03.2005 r. aktem notarialnym Nr 471/2005 r. sprzedali Państwo prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz własność budynku mieszkalnego stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności.
Prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało nabyte na podstawie umowy darowizny w dniu 06.05.1985 r. Budowa została zakończona w 1999 r. Zgłoszenie budynku mieszkalnego do użytkowania miało miejsce w dniu 08.03.2005 r. - udokumentowane potwierdzeniem zgłoszenia użytkowania obiektu budowlanego wydanym przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego z dnia 17.03.2005 r.

Zdaniem Państwa z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości nie wystąpi obowiązek zapłaty 10% podatku dochodowego.

W ocenie tut. organu podatkowego stanowisko Państwa w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 46 - 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) budynek trwale związany z gruntem, jako jego część składowa, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika (art. 235 K.c.).

Jak z tego wynika, prawo własności budynku wybudowanego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest ściśle związane z tym prawem, jednakże oba te prawa stanowią oddzielny przedmiot władania. Dlatego bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym należy liczyć odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku.

Prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało przez Państwo nabyte w 1985r., zatem jego sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat. Wątpliwości budzi natomiast data wybudowania budynku, od której liczy się upływ tego terminu.

Użyte w ww. przepisie słowo „wybudowanie” , biorąc pod uwagę sens jaki temu słowu nadaje słownik języka polskiego, oznacza budynek, który został wybudowany w stanie nadającym się do zamieszkania (czy będzie zamieszkany stanowi odrębną kwestię).

We wniosku podali Państwo, że budowa została zakończona w 1999 r.

Powyższego nie potwierdzają jednak przedłożone dokumenty, z których wynika jedynie, że budynek został zgłoszony do użytkowania w marcu 2005 r.

W myśl art. 54 - 55 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm. ) do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie wymagane jest pozwolenie na budowę, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy.

Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

Z powyższego wynika, że po zakończeniu budowy inwestor winien zgłosić budynek do użytkowania.

Zgłoszenie przez Państwa budynku mieszkalnego do użytkowania potwierdzone przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miało miejsce dnia 08.03.2005 r., zatem wobec braku innych dowodów należy przyjąć, że w tej dacie nastąpiło jego wybudowanie.

Wobec powyższego zdaniem tut. organu podatkowego sprzedaż budynku mieszkalnego nastąpiła przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym został wybudowany, a co za tym idzie przychód uzyskany z jego sprzedaży podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 28 ust.2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek ten w wysokości 10% uzyskanego przychodu jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub lit. e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację wg ustalonego wzoru (art. 28 ust. 4 ww. ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj