Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-1/443-86/TZ-84/05/KR-O
z 5 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-1/443-86/TZ-84/05/KR-O
Data
2005.05.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy gdy za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym przysługuje mu zwrot różnicy podatku?
Zdaniem podatnika, ma on prawo do otrzymania zwrotu różnicy podatku.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 12.04.2005r. (data wpływu 14.04.2005r.) uzupełnionego następnie pismem z dnia 25.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

stwierdzam, że:

przedstawione stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa handlowego oraz świadczy usługi remontowo-budowlane. Podatnik zawiera umowy z klientami na wykonanie usługi montażu z własnych materiałów stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach nowo budowanych jak i wymianę starej stolarki. Świadczone usługi w całości opodatkowuje 7% stawką podatkową.

Podatnik zapytuje czy gdy za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym przysługuje mu zwrot różnicy podatku.

Zdaniem podatnika, ma on prawo do otrzymania zwrotu różnicy podatku.

Zgodnie z art. 87 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Uprawnienia wymienione w w/w przepisie mają charakter równorzędny i jedynie w gestii podatnika pozostaje, z którego uprawnienia skorzysta: z żądania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy czy z prawa przeniesienia nadwyżki na następny okres rozliczeniowy w celu obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego w następnym okresie rozliczeniowym.W przypadku o którym mowa w art. 87 ust. 3 różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Jedyne ograniczenie prawa do żądania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy przewiduje art. 86 ust. 19 zgodnie z którym, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16, lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Reasumując, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe. W sytuacji gdy za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym podatnikowi przysługuje prawo do żądania zwrotu różnicy podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj