Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-67/05/R1
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-67/05/R1
Data
2005.05.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
pozarolnicza działalność gospodarcza
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy samochód osobowy zarejestrowany na oboje małżonków może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych jednoosobowej firmy prowadzonej przez jednego ze współmałżonków i amortyzowany?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14.03.2005 r. (data wpływu - 16.03.2005 r.), uzupełnionego pismem złożonym w dniu 29.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe w części, dotyczącej ustalenia wartości początkowej środka trwałego stanowiącej podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

U Z A S A D N I E N I E

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iz zamierza Pan nabyć samochód osobowy o wartości ok. 19 - 20 tysięcy zł. i wprowadzić go do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie jednoosobowej firmy.
Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy w/w samochód, w przypadku zarejestrowania na oboje małżonków może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy i amortyzowany, przyjmując za podstawę amortyzacji 50% wartości początkowej pojazdu.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodni z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.
Amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi - art. 22a ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy.
W myśl art. 22g ust. 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostanie udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiącej współwłasność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.
W myśl powołanych przepisów, nabyty jako współwłasność i zarejestrowany na oboje małżonków samochód osobowy, może Pan wprowadzić do ewidencji środków trwałych jednoosobowej firmy i amortyzować go, przyjmując za podstawę amortyzacji wartość początkową pojazdu określoną zgodnie z art. 22g w/w ustawy.
Zwrócić należy uwagę, ze wprowadzony do ewidencji środków trwałych składnik majątku nie może być wykorzystywany do innych celów niż wynika to z prowadzonej działalności.

Z uwagi na powyższe stanowisko Pana w sprawie, w części dotyczącej przyjęcia za podstawę amortyzacji 50% wartości początkowej w/w środka trwałego - nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj