Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/423-32/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/423-32/05
Data
2005.06.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny


Pytanie podatnika
Czy opłatę inicjalną w kwocie 4.464 zł należało zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu otrzymania faktury, czy należało ją rozliczać w czasie trwania umowy leasingowej ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 27 kwietnia 2005 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W lutym 2004 roku spółka z o.o. zawarła umowę leasingu operacyjnego na zakup stacji gazu. Opłatę inicjalną spółka podzieliła na 35 rat i dokonywała rozliczeń kosztów w ratach miesięcznych.

Czy opłatę inicjalną w kwocie 4.464 zł należało zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu otrzymania faktury, czy należało ją rozliczać w czasie trwania umowy leasingowej ?

W dodatku do Monitora Księgowego Nr 8/2005 wydawnictwa INFOR wyjaśnienie jest zupełnie odmienne do interpretacji spółki. Specjalista z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych Pan Krzysztof Wieluński powołując się na art. 17a pkt 7 i art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych twierdzi, że nie należy opłaty inicjalnej rozliczać w czasie lecz zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia. Spółka prosi o wyjaśnienie czy dokonana przez nią interpretacja jest właściwa, jeśli nie to w jaki sposób dokonać korekty kosztów za rok, czy za poszczególne miesiące. Podatnik nadmienia, że od lutego do grudnia poniósł stratę. Podatnik zajął następujące stanowisko:

Zdaniem spółki skoro umowa została zawarta na czas określony, to opłata inicjalna powinna być rozliczana w czasie.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z treścią art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (...), jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz
2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli jednak finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
1) art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
2) przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
3) art. 23 i 37 ustawy z dnia 14.06.1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 6, poz. 143 z późn. zm.),
to wówczas zgodnie z art. 17b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do umowy takiej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f-17h tej ustawy.

Zatem, jeżeli zawarta umowa spełnia warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla leasingu o charakterze operacyjnym, to opłata wstępna ustalona w umowie, tj. czynsz inicjalny będzie stanowił, w myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy, u korzystającego koszt uzyskania przychodów w dacie faktycznego poniesienia oraz u finansującego przychód w całej wysokości w dacie otrzymania opłaty.

Zaliczenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów czynszu inicjalnego jednorazowo w dacie faktycznego poniesienia spowoduje konieczność skorygowania uprzednio złożonych deklaracji CIT-2 a także zeznania CIT-8 za 2004 rok w trybie i na zasadach określonych w art. 81-81c ustawy Ordynacja podatkowa.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj