Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
1427/ZF/415-5/7/2005
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1427/ZF/415-5/7/2005
Data
2005.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kara
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii, czy kara pieniężna będzie przychodem w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE


Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko zawarte we wniosku z dnia 05.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej następującego pytania: � czy umorzona kara będzie przychodem w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


UZASADNIENIE


W dniu 05.05.2005 r. do Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o wymierzeniu kar pieniężnych za wprowadzanie ścieków do wód i ziemi bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego oraz za wprowadzenie ścieków do wód i ziemi z naruszeniem warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.Spółka ustalając podstawę do opodatkowania wyłączyła kwotę kar z kosztów podatkowych, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. z 2000r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.).Wyżej wymieniona Firma złożyła wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o odroczenie terminu płatności kar na okres 5 lat, zobowiązując się do realizacji inwestycji polegającej na rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków. Działania Spółki zmierzają do usunięcia przyczyn nałożenia kary. Wniosek, o którym wyżej mowa, został zaakceptowany i odroczono termin płatności nałożonych kar.

Po zakończeniu inwestycji i usunięcia przyczyn nałożenia kary Spółka zwróci się o umorzenie odroczonych kar.Pytanie dotyczy kwestii, czy kara będzie przychodem w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po przeanalizowaniu całokształtu sprawy - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje, że w myśl art. 12 ust. 4 pkt 6 do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uznał, że stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe, ponieważ Spółka nie będzie zaliczała do przychodów umorzonych kar, które również nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj