Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0024/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0024/05
Data
2005.05.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nadwyżki
niedobory
pośrednictwo
przychód
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
Czy wykazana w wyniku inwentaryzacji przeprowadzonej przez agenta nadwyżka stanowi przychód a wartość niedoborów koszt uzyskania przychodów spółki?


Stan faktyczny:

Spółka akcyjna powierza agentowi w ramach zawartej umowy towary handlowe celem pośrednictwa w ich sprzedaży. Zgodnie z umową agent jest upoważniony jest do zawierania umów w imieniu i na rachunek podatnika. Do obowiązków agenta należy zapewnienie optymalnego gospodarowania środkami obrotowymi, dochowanie staranności w zakresie magazynowania towarów oraz informowanie spółki o wszelkich przypadkach naruszenia stanu lub jakości powierzonych towarów, kradzieży, szkód losowych. Z tego tytułu agent zobowiązany jest do sporządzania okresowych inwentaryzacji stanu magazynu.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 758 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

Przyjęty przez agenta od spółki towar nadal pozostaje własnością spółki, aż do czasu sprzedaży finalnemu nabywcy, zaś za usługę sprzedaży towaru agent otrzymuje ustalone umową wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 7 ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 15 lutego1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art.10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 wym. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2004r. przychodami są w szczególności wymienione w tym przepisie przysporzenia majątkowe, w tym wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze. Tym samym nadwyżka w majątku obrotowym (towarach handlowych), będąca wynikiem inwentaryzacji przeprowadzonej przez agenta, jako przychody w naturze jest przychodem podatnika na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Negatywny katalog kosztów uzyskania przychodów określony w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. nie zawiera pojęcia strat w środkach obrotowych – spółka może więc, pod pewnymi warunkami, zaliczyć straty w towarach handlowych do kosztów uzyskania przychodów.

Straty w środkach obrotowych będą kosztem tylko w sytuacji, gdy zostały odpowiednio udokumentowane. Jak wynika z orzecznictwa sądowego podatnik może dowodzić fakt zaistnienia szkód czy też strat nadzwyczajnych tylko wtedy, gdy w danym okresie podatkowym sporządził określone dowody zaistnienia tych strat. W orzecznictwie podkreśla się również, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć strat w środkach obrotowych zawinionych przez podatnika lub osoby (podmioty) z nim związane oraz będących wynikiem braku staranności.

W świetle powyższego niedobory w majątku obrotowym, będące wynikiem inwentaryzacji przeprowadzonej u agenta, będą kosztem uzyskania przychodu podatnika, pod warunkiem prawidłowego ich udokumentowania, wyjaśnienia przyczyn ich powstawania, oraz (zakładając, że odpowiedzialny za braki jest agent) dochodzenia pokrycia zaistniałej szkody.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj