Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZD/423-44-26/05
z 13 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-44-26/05
Data
2005.04.13



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nieodpłatne nabycie
stan majątkowy (wartość zgromadzonego majątku, wartość zgromadzonego mienia)
środek trwały
wartość
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy stając się właścicielem majątku Spółka powinna ująć otrzymany majątek trwały w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 31 stycznia 2005 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31 stycznia 2005 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; ostatnia zmiana Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533).

W piśmie tym Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka jest jedynym udziałowcem spółki …. Udziały zostały nabyte drogą kupna. Planowana jest likwidacja spółki …. Pozostały po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego majątek, w większości środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji zostaną przekazane udziałowcowi, tj. Spółce.

Zdaniem Jednostki, stając się właścicielem majątku Spółka powinna ująć otrzymany majątek trwały w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Nabycie majątku w ocenie Spółki ma charakter odpłatny (Spółka poniosła wydatek na nabycie udziałów w …, a otrzymany majątek stanowić będzie ekwiwalent umorzonych w wyniku likwidacji udziałów). Wartość początkową, stanowiącą podstawę do amortyzacji, powinny stanowić zatem wszelkie wydatki, poniesione w związku z nabyciem udziałów w spółce … oraz wydatki poniesione w związku z jej likwidacją.

Spółka uważa, że wartość początkową należy ustalić osobno dla każdego ze środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, przyjmując odpowiednią część ceny nabycia udziałów w … i ewentualnych kosztów poniesionych w związku z likwidacją tej spółki. Od tak ustalonej wartości początkowej Spółka będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, iż jest ono nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 3 ustawy w sytuacji nieodpłatnego nabycia za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się wartość rynkową z dnia nabycia.

Zatem ustalenie wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych pochodzących z majątku likwidacyjnego spółki … następuje na zasadach określonych w przepisie art. 12 ust. 5 ustawy, tj. na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Od tak ustalonej wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółka będzie mogła dokonać odpisów amortyzacyjnych, które będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Powyższe wynika wprost z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.a cytowanej ustawy, z którego wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są a contario odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, jeżeli nabycie to stanowiło przychód w naturze..

W przypadku Spółki warunek uprawniający do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów został spełniony, gdyż wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej (majątek otrzymany w naturze), stanowi dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji postanowienia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj