Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FA/4117-14/5/05/WM
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FA/4117-14/5/05/WM
Data
2005.06.17


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dział spadku
nabycie nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w części w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


DECYZJA


Na podstawie art. 14 b § 5 pkt. 1 ustawy z dnia 9 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U nr 8, poz. 60) i art. 10 ust. 1 pkt. 8 oraz art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 roku Dz. U nr 14, poz. 176 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Pani na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legionowie z dnia 31.03.2005 roku Nr 1409/PDF/413-i-15/05/MW w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka

odmówić zmiany lub uchylenia postanowienia pierwszej instancji.



UZASADNIENIE

Pismem z dnia 12.03.2005 roku wystąpiła Pani o wyjaśnienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania, który część odziedziczyła po zmarłym ojcu, a pozostałą część otrzymała zgodnie z aktem notarialnym z dnia 25.01.2001 r. na podstawie umowy o dział spadku i zniesienia współwłasności.
Postanowieniem z dnia 31.03.2005 roku Nr 1409/PDF/413-i-15/05/MW Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie nie zgodził się z Pani stanowiskiem.W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie powołał przepis art. 10 pkt. 8 lit. a-c oraz art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. z 2000 r. Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl w/w przepisów źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (…) jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w związku z wykonywana działalnością gospodarczą i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d w/w ustawy o podatku chodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Zdaniem Naczelnika Urzędu na podstawie opisanego stanu faktycznego uzyskany przychód ze sprzedaży lokalu w części, którą nabyła Pani w spadku tj., frac14; lokalu jest zwolniony z 10% podatku dochodowego, natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży w części odpowiadającej wartości frac34; lokalu podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Nie zgodziła się Pani z powyższym postanowieniem i dlatego w dniu 12 kwietnia 2005 roku wniosła zażalenie, w którym wniosła o zmianę niniejszego postanowienia wydanego w sprawie. W uzasadnieniu pisze Pani, że Urząd nie uwzględnił w ogóle faktu, iż matka była już właścicielem frac12; części mieszkania, a działowi spadku po ojcu podlegała wyłącznie druga polowa. Z tej drugiej połowy wspólnie z matką nabyły po frac14; części, dlatego działowi spadku podlega tyko frac14;, a nie frac34; lokalu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po rozpoznaniu zarzutów zażalenia zauważa, co następuje.

Zgodzić się z Panią trzeba, że działowi spadku podlega tylko frac12; z połowy spadku po Ojcu czyli frac14; lokalu. Natomiast jak wynika z § 2 aktu notarialnego z dnia 25 stycznia 2001 roku „stawiające dokonują działu spadku po T. K. oraz zniesienia współwłasności opisanego w § 1 lokalu mieszkalnego /..../ i B. J. nabywa cały opisany w § 1 lokal mieszkalny o wartości 180.000 zł.„. W tym momencie matka scedowała cały swój udział, czyli frac34; lokalu na Pani rzecz.
Właśnie poprzez zniesienie współwłasności z matką nabyła Pani w dniu 25 stycznia 2001 roku frac34; części lokalu mieszkalnego i od tego momentu stała się prawną właścicielką całości mieszkania, którym samodzielnie mogła dysponować. Natomiast działem spadku objęta była tyko część tj. frac14; części stanowiąca połowę spadku po ojcu.
W związku z powyższym z chwilą sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od części, którą nabyła Pani poprzez zniesienie współwłasności, winna Pani uiścić 10% zryczałtowany podatek dochodowy.
Dyrektor Izby Skarbowej stoi na stanowisku, iż wydane postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legionowie, oparte na przytoczonych wcześniej przepisach prawa podatkowego, jest prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj