Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV/415-17/05
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POV/415-17/05
Data
2005.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie czy jako współwłaścicielka 1/4 części budynku mieszkalnego wykonując remont tego budynku w 2005 roku będę mogła skorzystać z ulgi remontowej. Ponadto informuję, że pozostali współwłaściciele nie są zainteresowani wykonywaniem i finansowaniem remontu tego budynku.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.05.2005r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
- ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 23.05.2005r. uzupełnionym dnia 15.06.2005r. Podatniczka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości skorzystania z ulgi na remont budynku mieszkalnego.
Według przedstawionego w piśmie stanu faktycznego podatnik jest współwłaścicielem 1/4 części budynku mieszkalnego, w 2005r. chce przeprowadzić remont tego budynku, wyjaśnia iż pozostali współwłaściciele nie są zainteresowani wykonywaniem i finansowaniem remontu tego budynku.

Według podatnika, poniesione nakłady na remont budynku mieszkalnego może odliczyć, będąc współwłaścielem 1/4 części budynku mieszkalnego.

Organ podatkowy ocenia stanowisko strony jako prawidłowe.
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatek dochodowy w roku podatkowym zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację- zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.
Stosownie do obowiązujących od 01 stycznia 2004r. przepisów ustawy podatkowej w/w przepis został uchylony. Jednakże na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 litopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U. Nr 202, poz.1956/ podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego do końca 2005r. w granicach limitu, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

W myśl art. 27a ust. 3 pkt. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od 01 stycznia 2003r kwota, o którą zmniejsza się podatek z w/w tytułu wynosi 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż kwota obowiązującego limitu. Limit odliczeń, przysługujący podatnikowi na lata 2003-2005 w związku z poniesieniem wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego wynosi 5.670,00zł. Odliczenie przysługuje, jeżeli suma wydatków poniesionych przez podatnika od początku okresu trzyletniego wyniosła co najmniej 567,00zł.

Zgodnie z kolei z art. 27a ust. 6 pkt. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym, wysokość wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej. W myśl art. 27a ust. 7 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikowi przysługuje odliczenie z w/w tytułu, jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.
Katalog wydatków mieszkaniowych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego zawarte są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy /Dz.U.Nr 156 poz.788/. W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Podatnik może odliczyć od podatku 19% poniesionych przez siebie wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego do wysokości limitu ustalonego na okres trzech lat, jeżeli tylko zostaną spełnione w/w warunki.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj